Okrogla miza o povezovanju gospodarstva in znanosti na 9. Slovenskem forumu inovacij

14. november 2014

V Cankarjevem domu je bila v sklopu 9. Slovenskega foruma inovacij organizirana okrogla miza z naslovom »Most med raziskovalci in gospodarstvom« in sloganom Znanost po meri gospodarstva. Na okrogli mizi so sodelujoči skušali poiskali možne rešitve za izzive, ki bi lahko pripeljale do bolj učinkovitega povezovanja znanosti z gospodarstvom. Moderator okrogle mize je bil dr. Igor Emri iz Fakultete za strojništvo, Univerze v Ljubljani, sodelovali pa so še: dr. Zlatko Matjačić, vodja Službe za raziskave in razvoj, Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča, dr. Alenka Rožaj Brvar, direktorica, Center odličnosti NAMASTE in Janez Škrlec, predsednik odbora za znanost in tehnologijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Polna dvorana udeležencev, predvsem predstavnikov fakultet, univerz in inštitutov, je potrjevala dejstvo, da je tema okrogle mize še kako aktualna in da je še veliko preprek, ki preprečujejo, da bi bilo sodelovanja in povezovanja več. Okrogle mize se žal niso udeležili predstavniki pristojnih ministrstev in direktoratov, niti predstavniki GZS in drugih gospodarskih združenj in niti predstavniki pisarn za prenos tehnologij. Dogodka se je udeležilo tudi precej mladih raziskovalcev, ki iščejo pod sodelovanja z gospodarstvom.

Razpravljalci so skušali odgovoriti na vprašanje, kako vzpostaviti trikotnik »inovatorji-raziskovalci-podjetniki«. V zelo konstruktivni diskusiji, ki se je zavlekla daleč preko začrtanega časovnega okvira,  so sodelujoči ugotovili, da je sodelovanja med gospodarstvom in znanostjo bistveno premalo, da je vzrokov za to izjemno veliko, še zlasti pa je največji problem v načinu razmišljanja ljudi v Sloveniji, ter premajhni podpori pri teh procesih s strani države in pristojnih inštitucij. Na okrogli mizi je bilo izpostavljeno pomembno dejstvo, da se problemov sicer zavedamo in da je dobro, da se o tem javno in odprto že pogovarjamo. Okrogla miza je razgrnila tudi težave, ki so povezane s slovensko Strategijo pametne specializacije. Moderator okrogle mize dr. Igor Emri je precej slikovito predstavil težave pisanja tega dokumenta v Sloveniji in prvo izjemno negativno mnenje Evropske komisije in predvsem težave glede razumevanja pomena Strategije pametne specializacije. Svoje mnenje in stališča v zvezi s tem so podali tudi sodelujoči okrogle mize in posamezniki iz številne publike.

nazaj na vse novice