Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
TRG DELA

Predlog novele Zakona o urejanju trga dela je v javni razpravi

29. 04. 2025
Avtor: Anton Šijanec
TRG DELA

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo spremembe in dopolnitve Zakona o urejanju trga dela – ZUTD. Javna razprava je odprta samo do 5. maja, povezava spodaj.

Kot so zapisali, so spremembe in dopolnitve ZUTD namenjene izboljšanju socialne varnosti brezposelnih oseb ter povečanju delovne aktivnosti starejših brezposelnih oseb in preprečevanje njihovega predčasnega odhoda s trga dela. V skladu z odločbo Ustavnega sodišča št. U-I-171/17-16 z dne 6. 2. 2020 se ureja postopek izvedbe javnega povabila za izbor delodajalcev za izvajanje ukrepov aktivne politike zaposlovanja (v nadaljnjem besedilu: APZ). V nadaljevanju so izpostavljene nekatere bistvene spremembe zakona.

POGLAVITNE SPREMEMBE ZAKONA

Z namenom povečanja delovne aktivnosti starejših brezposelnih oseb in preprečevanja njihovega predčasnega odhoda s trga dela se spreminja izjema od načela izkoriščenosti zavarovalne dobe in se uzakonja spodbuda za zaposlitev.

Določa se zvišanje najnižjega in najvišjega zneska denarnega nadomestila za brezposelnost. Zaradi neupravičeno ugodnejše obravnave se ukinja višji znesek denarnega nadomestila za brezposelnost obmejne delavce. Na novo se določa tudi določitev osnove za odmero denarnega nadomestila za brezposelnost.

V skladu z odločbo Ustavnega sodišča št. U-I-171/17-16 z dne 6. 2. 2020 se ureja postopek izvedbe javnega povabila za izbor delodajalcev za izvajanje ukrepov aktivne politike zaposlovanja.

Določa se nova storitev Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (v nadaljnjem besedilu: zavod) - zaposlitvena podpora, katere cilj je povečati verjetnost ohranitve zaposlitve in uspešno vključevanje v delovno okolje.

Določajo se nekatere spremembe v zvezi z izvajanjem javnih del, pri tem pa določa višjo izhodiščno plačo udeležencev javnih del tako, da je najnižje plačilo določeno v višini minimalne plače.

Z namenom, da se zavodu omogoči izvajanje posredovanja začasnega ali občasnega dela študentom in dijakom, se določa dopolnitev pravne podlage, ki je sicer že določena v Zakonu o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, v ZUTD in v nekaterih drugih zakonih.

Pri začasnem ali občasnem delu upokojencev se zvišujeta omejitvi glede dovoljenega (mesečnega in letnega) števila ur takšnega dela in najvišjega letnega koledarskega dohodka. Z namenom določitve enake najnižje urne postavke pri začasnem in občasnem delu upokojencev ter dijakov in študentov se spreminja tudi način njenega izračuna.

Določene so tudi nekatere spremembe na področju zagotavljanja dela delavcev uporabniku oziroma t.i. agencijskega dela (dopolnitev definicije zagotavljanja dela delavcev uporabniku, časovna omejitev opravljanja dela z napotenimi delavci, dodaten pogoj v obliki podružnice ipd.).

Določa se, da ima zavod lahko v lasti stvarno premoženje ter se opredeljuje način ravnanja z njim, za javne uslužbence, zaposlene pri zavodu, pa se predlaga posebna zakonska podlaga, ki bo dovoljevala ponovni spregled izobrazbe.

V zakonu se navaja pravilen uradni naziv Javnega sklada Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije, in sicer Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: sklad) ter se določa, da sklad izbor zaposlenih in samozaposlenih oseb ter izvajalcev ukrepa usposabljanje in izobraževanje izvede na podlagi javnega razpisa ali javnega naročila.

Zakon omogoča tudi koriščenje preostalega dela neizkoriščene pravice do plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (kot je to urejeno tudi pri pravici do denarnega nadomestila), določa samostojno učenje kot novo aktivnost vseživljenjske karierne orientacije in še nekatere druge spremembe.

Vabimo vas, da morebitne pripombe ali pa predloge izboljšav predloga sprememb zakona posredujete v času javne razprave, ki bo potekala do 5. 5. 2025, na povezavi >>>