novica Predlog davčnih sprememb brez soglasja ESS

Na včerajšnji seji Ekonomsko-socialnega sveta socialni partnerji niso dosegli soglasja glede načrtovanih davčnih sprememb. OZS je na seji nasprotovala obremenitvi gospodarstva in izrazila svoje nestrinjanje glede nadaljnjih pogajanj, saj je že obstoječi predlog kompromis za delodajalce.

Ministrstvo za finance je po preučitvi predlogov in pripomb v okviru javne razprave in po sestanku pogajalske skupine predlog davčnih sprememb spremenilo: razbremenitev pri dohodnini bo nekoliko manjša od sprva predvidene, stopnja davka od dohodkov pravnih oseb pa se v letu 2020 še ne bo zvišala (predlog je bil iz 19% na 20%), medtem ko zvišanje stopnje obdavčitve kapitalskih dobičkov ostaja.

"Izjemno pomembno se nam zdi, da se stopnja davka od dohodkov pravnih oseb ne zviša z 19 na 20 odstotkov, da bomo lahko razvijali podjetja in bodo lahko naši zaposleni dobili višje plače," je na seji poudaril predsednik OZS Branko Meh.

Potem ko je UMAR prejšnji teden znižal pričakovano gospodarsko rast Slovenije s 3,4 na 2,8 odstotka v letu 2019 ter s 3,1 na tri odstotke v letu 2020, je sklenila vlada znižati proračunske odhodke za skupaj 100 milijonov evrov.

Glede na poslabšanje gospodarskih napovedi pa se zdi predsedniku Mehu prav, da se poraba zmanjša. "Mislim, da je prav, da pride manj sredstev na ministrstva. Ta imajo veliko sredstev, največ v zgodovini Slovenije, in verjamem, da bodo lahko optimalno delovala tudi ob zmanjšanju proračuna," je dejal.

Vlada bi morala te predloge potrditi na četrtkovi seji in jih poslati v sprejetje državnemu zboru, da bi bili sprejeti še letos in uveljavljeni s 1. januarjem 2020. Vendar pa je Bertoncelj socialnim partnerjem predlagal dodatna pogajanja, kar je po oceni delodajalcev nepotrebno, saj je že obstoječi predlog za delodajalce kompromis.

novica Pol stoletja obrtniškega povezovanja in boja proti birokraciji
V okviru praznovanja 50-letnice Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) na sejmu MOS je danes potekala okrogla miza, na kateri so vidni člani zbornice izpostavili ključne mejnike v polstoletni zgodovini obrtniškega povezovanja. Strinjali so se, da se obrtniki in podjetniki že od nekdaj borijo proti birokraciji, ki se z leti vse bolj razrašča.
novica Stališče OZS glede prisilne poravnave
V Sloveniji odmeva odpis večmilijonskega dolga družini Janković. V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) pa ob tem ugotavljamo, da nekateri mediji napačno poročajo o stališčih zbornice glede prisilne poravnave. V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije smo pri sprejemanju zakona o finančnem poslovanju leta 2013 poslance celo opozarjali, da se v slovenskem poslovnem okolju ureditev, ki ne predpiše minimalnega deleža poplačila, takoj izrodi in to v najhujši obliki.
novica Poslovno srečanje na MOS povezalo 200 podjetnikov iz devetih držav
Na tradicionalnem poslovnem srečanju, ki ga je danes na sejmu MOS že 13. leto zapored organizirala Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije v sodelovanju z Advantage Austria Ljubljana in mrežo zbornic New Alpe Adria ter Enterprise Europe Network, se je letos zbralo več kot 200 podjetnikov iz  devetih držav. Opravili so več kot 300 medsebojnih pogovorov.
novica 2000 osnovnošolcev iz 40 OŠ na letošnji ulici obrti
Ulico obrti, ki jo je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije že šesto leto zapored postavila na sejmu MOS, bo letos obiskalo kar 2000 osnovnošolcev iz 40 osnovnih šol. Ulico obrti je danes obiskal tudi minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo in tako izrazil podporo prizadevanjem zbornice za promocijo obrtnih poklicev.
novica Meh na Mosu: Potrebujemo spodbudnejše poslovno okolje brez birokratskih ovir
52. MOS, ki je danes odprl svoja vrata, bo slavnostno obarvan, saj OZS kot pomembna partnerica sejma letos obeležuje 50-letnico delovanja. Med osrednjimi dogodki bo okrogla miza o polstoletni zgodovini stanovskega povezovanja, ulica obrti s predstavitvijo 12 obrtnih poklicev ter poslovno srečanje, ki bo letos privabilo več kot 200 podjetnikov iz osmih držav.
novica Letošnji MOS v znamenju praznovanja 50-letnice OZS
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) letos praznuje 50-letnico obstoja, zato bo predstavitev zborničnega sistema na letošnjem 52. MOS slavnostno obarvana. Med osrednjimi dogodki bo okrogla miza o polstoletni zgodovini stanovskega povezovanja, ulica obrti s predstavitvijo obrtnih poklicev ter poslovno srečanje, ki bo letos privabilo podjetnike iz kar osmih držav. OZS se bo v dvorani L1 predstavila skupaj z območnimi zbornicami, člani, panožnimi sekcijami ter poslovnimi partnerji. Vse dni sejma bo potekala tudi nagradna igra ob 50-letnici OZS.
novica Predlog Levice bi dodatno obremenil gospodarstvo
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) odločno nasprotuje predlogu Levice glede načina ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, saj bi breme te populistične poteze na koncu zopet nosilo gospodarstvo.
novica OZS v bran staršem prvošolčkov
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) odločno zavrača očitke Sindikata obrti in podjetništva, da je OZS zavrnila predlog dodatnega dne plačane odsotnosti z dela zaradi spremstva prvošolca v šolo. OZS je namreč zavrnila celotno kolektivno pogodbo, ki je vsebovala nerealne in previsoke zahteve sindikata, do posamičnih predlogov pa se OZS ni nikoli opredeljevala.
novica OZS in OMV Slovenija sklenila pogodbo o strateškem sodelovanju
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) in OMV Slovenija sta sklenila dogovor o poslovnem sodelovanju. Strateško sodelovanje bo trajalo dve leti in je temelj podpore podjetja OMV Slovenija, ki bo namenjena Sekciji za promet pri OZS, ta s svojimi aktivnostmi na področju urejanja razmer v cestnem transportu pomaga svojim več kot 3.000 članom sekcije za promet, hkrati pa je tudi ena izmed ključnih partnerjev pri oblikovanju razvoja in zakonodaje te pomembne gospodarske panoge.