Novice - Svetovalni center

novica Razlog za pozitivna stanja na eKartici

FURS uporabnike obvešča, da stanja na eKartici, zaradi prilagoditve programske podpore, še niso usklajena.

Pri preverjanju stanja na eKartici na mobilnih ali eDavkih so nekateri zavezanci naleteli na pozitivno stanje, ki ga niso pričakovali. Tudi če niste upravičeni do odloga oziroma oprostitve prispevkov, ali zanje niste zaprosili, in morate poravnati prispevke, ki so zapadli v plačilo 20. aprila, 20. maja oziroma 22. junija,  obračuni za prispevke (OPSV) za mesec marec, april in maj zaradi prilagoditve programske podpore v FURS še niso evidentirani. Zaradi tega je lahko na eKartici stanje še vedno pozitivno. Rok zapadlosti obračuna ni spremenjen, zato ohranite pozitivno stanje na kartici do razjasnitve, ali ste upravičeni do ukrepa oprostitve ali odloga v izogib zamudnim obrestim.

Predvidevajo, da bodo knjižbe za obračune prispevkov za socialno varnost za mesec marec, april in maj 2020 pripravljene do sredine julija 2020.

Vir: FURS

novica Zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 (ZIUPDV)

Vlada Republike Slovenije je na seji dne 28.6.2020 določila besedilo predloga Zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 (PKP4) ter ga je predložila v obravnavo in sprejem Državnemu zboru Republike Slovenije po nujnem postopku. Seja Državnega zbora je predvidena za 9. 7. 2020.

novica Oddaja končnih poročil za začasno čakanje na delo

ZRSZ obvešča, da je od 1. julija na portalu za delodajalce omogočena oddaja končnih poročil za začasno čakanje na delo.

novica Sprememba presečnega datuma za ponudnika na področju turizma, pri katerem se bon lahko vnovči, še ni stopila v veljavo

V predlogu besedila Zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 (PKP4), ki ga je vlada potrdila 28.6.2020, naj bi se odpravil presečni datum 13.3.2020. Vendar pa zakon še ni stopil v veljavo, saj ga mora potrditi Državni zbor RS, to pa pomeni, da trenutno še vedno velja tudi presečni datum 13.3.2020.

novica Preplačila DDPO in DohDej

FURS ugotavlja, da je kar nekaj zavezancev, pravnih oseb in fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost, v mesecu maju in juniju 2020 plačevalo zneske v višini obroka akontacije DDPO in DohDej za tekoče leto. Na podlagi 62. člena Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo – ZIUZEOP so bili zavezanci oproščeni plačila obroka predhodne akontacije dohodnine od dohodka, doseženega z opravljanjem dejavnosti in plačila obroka akontacije davka od dohodkov pravnih oseb, za mesec april 2020 in za mesec maj 2020.

novica Razporejanja skrajšanega delovnega časa

Na podlagi sklepa s skupnega sestanka predstavnikov Ekonomsko-socialnega sveta zaradi določb Zakona o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19 (ZIUOOPE) v zvezi z neenakomerno razporeditvijo delovnega časa v času izvajanja ukrepov, je bilo sprejeto usklajeno strokovno stališče: s pisno odredbo je tedenski obseg zagotovljenega dela konkretnega delavca lahko razporejen tudi neenakomerno na način, da se tedenski obseg delovnega časa izravna v obdobju meseca, za katerega delodajalec tudi uveljavlja subvencijo.

novica Vlada sprejela PKP4

Vlada Republike Slovenije je na seji dne 28.6.2020 določila besedilo predloga Zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 (PKP4) ter ga bo predložila v obravnavo in sprejetje Državnemu zboru Republike Slovenije po nujnem postopku. Predlog zakona nadomešča v sredo na vladi sprejet predlog novele PKP3.

novica Pojasnilo glede odrejene karantene delavcem ter možnih postopanj delodajalca

Po spletu so se pojavila obvestila nekaterih delodajalcev, v katerih zaposlene opozarjajo, da ne smejo zapuščati države Republike Slovenije tudi v času koriščenja letnega dopusta. Delavce opozarjajo, da če zaradi karantene ali zaprtja meja ne bodo pravi čas prišli nazaj, bodo njihovo odsotnost šteli kot hujšo kršitev delovnih obveznosti, zaradi katere lahko izredno odpovejo pogodbo o zaposlitvi. V nadaljevanju podajamo odziv ministrstva na tovrstne zapise in vprašanja v zvezi s tem.

novica Ne spreglejte! Od danes naprej ponovno karantena za vse, ki prihajajo iz tretjih držav!

Za vse osebe, ki prihajajo iz tretjih držav je ponovno uvedena 14-dnevna karantena. Ta bo odrejena vsem tistim, ki ne bodo zadostili novim pogojem, ki so začela veljati z današnjim.

novica Maloobmejni prehodi s Hrvaško odprti

Vsi mejni prehodi za obmejni promet na meji z Republiko Hrvaško so začeli obratovati. Državno mejo prek mejnih prehodov za obmejni