Odbor pogrebnih dejavnosti - prva stran
Znani so nominiranci za Obrtnika leta in Podjetnika leta 2024
Avtor: Mira Črešnar
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije bo 4. decembra na Brdu pri Kranju podelila prestižni priznanji Obrtnik leta 2024 in Podjetnik leta 2024, priznanje Najstarejši obrtnik leta ter podelila mojstrske diplome novi generaciji mojstric in mojstrov. Dogodek bo letos še posebej slavnosten, saj OZS obeležuje 55-letnico svojega delovanja.
V tekmi za prestižni priznanji obrtnik in podjetnika leta so letos štirje obrtniki in štirje podjetniki. Prav vsi so izjemni na svojem področju ter predstavljajo vzor odličnosti in kakovosti poslovanja. Obe priznanji imata že dolgo tradicijo, letos bomo tako izbrali že 22. Obrtnika leta ter 31. Podjetnika leta.
Nominiranci za Obrtnika leta 2024 so:
Klemen Avguštin
Pečarstvo Avguštin, Klemen Avguštin, s. p., Komenda
Pečarstvo Avguštin je podjetje z dolgoletno tradicijo ročnega izdelovanja glinenih pečnic iz Suhadol pri Komendi, kjer je doma prvovrstna glina kot osnovna surovina za njihove izdelke. Glina, ki jo uporabljajo, je po svoji sestavi zelo cenjena tudi v alternativni medicini in kozmetiki.
Temelje podjetja je postavil pečarski mojster Mihael Avguštin, ki je leta 1950 odprl prvo pečarsko delavnico v Komendi. Družinsko obrt je nadaljeval njegov sin Marko, oče Klemna Avguština, pečarskega mojstra, ki danes vodi Pečarstvo Avguštin. V podjetju s tremi zaposlenimi še vedno sledijo družinski obrtniški tradiciji. Glino s posebnim postopkom prečistijo ter z veliko skrbnostjo, bogatim znanjem in tradicijo, ročno oblikujejo v pečnice različnih oblik, vzorcev in barv, katere postanejo sestavni del peči in kaminov našega doma. Strankam izdelajo unikatno lončeno peč izključno po njenih željah. Pečarstvo Avguštin nosi Zlati znak odličnosti v graditeljstvu, saj peči in kamine tudi postavljajo, za kar pa v večini skrbi Klemnov mlajši brat Rok in več priznanih pečarskih mojstrov po Sloveniji.
Jože Erzar in Matej Erzar
PEPI-PLAST proizvodnja, storitve, trgovina, d. o. o., Šempeter pri Gorici
Jože Erzar je že med študijem iskal poslovne priložnosti. Uporabil je svoje znanje ekonomije in strojništva ter izdelal prvi ekstrudor in pakirni stroj za slamice. V začetku 70. let je bil edini proizvajalec slamic v takratni Jugoslaviji, tem pa je v kratkem času dodal še zaščitne kapice za igle in cevke za transfuzijo krvi ter palčke za čiščenje ušes.
Leta 1998 je bilo ustanovljeno podjetje Pepi-plast d.o.o. in začelo proizvodnjo na zdajšnji lokaciji v Šempetru pri Gorici, vodenje podjetja je prevzel sin Matej Erzar. Zaradi zakonskih omejitev pri uporabi plastike za enkratno uporabo so pred nekaj leti v podjetju Pepi-plast vse svoje stroje predelali in prilagodili bio materialom ter uspešno navezali poslovne stike v Španiji, Italiji, Švici in drugih državah. Letno predelajo 200 ton biomaterialov in 100 ton plastičnih materialov. Jože je lastništvo družinskega podjetja, v katerem je trenutno 11 zaposlenih, pred leti predal svojim trem otrokom Mateju, Metki in Katji, sam pa ostaja dejaven in snuje nove inovacije za prihodnost.
Marjan Filipič
Mare dresura frizure, Marjan Filipič, s. p. Ljubljana
Mare Filipič je svojo samostojno frizersko zgodbo začel leta 1997, ko je odprl svoj frizerski salon in hkrati ustanovil lastno blagovno znamko Mare dresura frizure. Pri tem ni sledil le svojim sanjam, temveč tudi dolgoletni družinski frizerski tradiciji iz leta 1932, saj so se s to obrtjo ukvarjali že njegov ded, oba starša in teta. Mare dresura frizure je ime, za katerim se skriva dolgoletna predanost delu, ki temelji na natančnosti, ustvarjalnosti, nenehnem nadgrajevanju znanja in odkrivanju novega. Mare že vrsto let redno sodeluje na različnih strokovnih frizerskih seminarjih po Evropi, ZDA, Avstraliji, Japonski, Tajski in Indiji, poleg tega pa tudi na modnih revijah v Milanu, Parizu, občasno tudi v Londonu in New Yorku.
Leta 2000 se je podjetje podalo v ozek segment frizerstva, ki se odvija v zakulisju modnih revij. Mare se pojavlja ob boku največjih imen v svetu mode, v svoji bogati karieri pa je kot »dreser« sodeloval z več kot 130 svetovno priznanimi modnimi blagovnimi znamkami, kot so Dolce & Gabbana, Chanel, Louis Vuitton, Moschino, Alexander McQueen in drugi. Podjetje šteje pet zaposlenih in je majhno, a ima, kot pravi Mare, zelo veliko srce in veliko znanja.
Andrej Šmigoc
Modno krojaštvo Andrej Šmigoc, oblikovanje oblačil, trgovina, d. o. o., Ptuj
Začetki Modnega krojaštva Šmigoc segajo v leto 1969, ko je Konrad Šmigoc, ki se je za poklic odločil že pri devetih letih, začel samostojno obrtno pot. Danes podjetje z 18 zaposlenimi in zunanjimi izvajalci uspešno vodi sin Andrej, v družinsko podjetje pa so vpeti tudi drugi družinski člani.
V Krojaštvu Šmigoc zašijejo svečana ženska in moška oblačila, ob tem pa veljajo za eno od vodilnih podjetij v Sloveniji za izdelavo uniform. Že oče Konrad je šival uniforme za avtobusna podjetja in gostinstvo, danes pa šivajo za policijo, vojsko, pilote in stevardese, lovce, gasilce, ribiče, čebelarje, pihalne orkestre, medicinsko in gostinsko osebje, izdelujejo pa tudi narodne noše. Osnovna oblačila dopolnijo z lastno blagovno znamko srajc, z bluzami, kapami in drugimi modnimi dodatki. V zadnjem obdobju so z blagovno znamko Adrenalin ponudbo razširili tudi na program športnih oziroma delovnih oblačil.
Nominiranci za Podjetnika leta 2024 so:
Drago Belec
CORNUS, raziskovanje in svetovanje v kmetijstvu, d. o. o., Križevci pri Ljutomeru
V podjetju Cornus se že več kot trideset let ukvarjajo z vzgojo sadik zelenjave in dišavnic. Začetki družinskega podjetja segajo v leto 1992, ko je Drago Belec, inženir agronomije, ustanovil podjetje, ki je prvo desetletje delovalo kot poskusna postaja za vrtnine. Belec je uvajal nove tehnologije in tako so nekaj časa pridelovali papriko, kumare, kapusnice, stročji fižol za živilsko predelovalno industrijo. Po letu 2000 so se specializirali izključno za pridelavo sadik in kot prvi začeli pridelovati sadike v namenski embalaži za široko potrošnjo, od lani pa se ukvarjajo tudi z distribucijo semen.
Cornus je danes največji pridelovalec sadik vrtnin in dišavnic v Sloveniji. Na 30.000 m2 površin v sodobnih rastlinjakih letno pridela okrog 15 milijonov sadik vrtnin, dišavnic in jagod, vzgojenih iz gensko nespremenjenih semen. Njihove sadike so na voljo na več kot 200 prodajnih mestih, prisotni pa so tudi na hrvaškem in avstrijskem trgu. Podjetje ima 17 redno zaposlenih, med vrhuncem sezone jim pomaga tudi do 20 sodelavcev iz lokalnega okolja.
Maja Gerčer
AGM NEMEC, podjetje za proizvodnjo, trgovino in storitve, d. o. o., Hrastnik
Podjetje AGM Nemec je srednje veliko podjetje, ki ima dolgo tradicijo in izkušnje na področju gradbeništva, gostinstva in turizma. Ustanovljeno je bilo leta 2003, vodi pa ga direktorica Maja Gerčer, ki je tudi lastnica podjetja. Del skupine je tudi njihovo hčerinsko podjetje Geokop, ki se ukvarja z geotehničnimi deli. Začetki podjetja segajo v leto 1994, ko se je Majin partner Primož Nemec začel ukvarjati z opravljanjem strojnih storitev. Ko se je obseg del začel širiti, sta ustanovila podjetje in ga skupaj vodila. Od leta 2012 podjetje vodi sama, od lani sta v podjetje vključena tudi oba sinova. V podjetju je zaposlenih 175 kakovostnih in motiviranih delavcev različnih poklicev, direktorica pa se zaveda, da so ti ključni za uspešno poslovanje podjetja.
Glavna dejavnost podjetja AGM Nemec je gradbeništvo. V lasti imajo kamnoloma Borovnik v Zagorju ob Savi in Boben v Hrastniku, kjer so postavili tudi betonarno za različne betonske mešanice. Podjetje uspešno deluje tudi na področju gostinstva in turizma. V Rimskih Toplicah imajo hotel in bazenski kompleks AQUA Roma, v Dolu pri Hrastniku restavracijo Guliver ter restavracijo K5 v Trbovljah.
Peter Slatnar
Izposoja strojev Peter Slatnar, s. p., Cerklje na Gorenjskem
Podjetniška pot Petra Slatnarja mlajšega se je začela z nadaljevanjem očetove obrti. Oče, prav tako Peter, je namreč izdeloval kovinske izdelke za potrebe letalske, avtomobilske in pohištvene industrije. Peter mlajši, ki je bil v mladosti smučarski skakalec, pa se je po končani športni karieri osredotočil na proizvodnjo skakalnih vezi in drugih športnih izdelkov.
V vrhunski šport smučarskih skokov je prodrl leta 2006 z inovativnim petnim delom vezi, ki se je med tekmovalci izjemno dobro prijela. Uporablja jo že 98 odstotkov vseh skakalcev po sem svetu. Pred osmimi leti smo Slatnarja spoznali tudi kot proizvajalca skakalnih smuči. Takrat je namreč Elan izstopil iz te branže, Slatnar pa je prevzel celotno poslovanje in že po enem mesecu predstavil prve skakalne smuči pod svojo blagovno znamko. V zadnjem obdobju se je posvetil še programu čevljev za skakalce, izdelanih iz karbona, svojo priložnost pa je videl tudi v oblikovanju vezi za turno smučanje, kjer prav tako lahko unovči izkušnje iz skakalnega športa.
Janez Škrabec
RIKO, d. o. o., Ljubljana
Janez Škrabec je ustanovitelj in direktor podjetja RIKO, d. o. o., najuglednejšega inženiring podjetja v širši regiji, ki zagotavlja kompleksne tehnološke rešitve na področju različnih industrij, okoljevarstvene, energetske, prometne in informacijske infrastrukture ter intralogistike in gradbeništva ter se na mednarodnih trgih uspešno uveljavlja z rešitvami za digitalno in zeleno transformacijo.
Podjetje Riko je razvojno, izvozno in trajnostno naravnano. Kot eno najbolj izvozno naravnanih podjetij v Sloveniji v izvozu vselej zagotavljajo močno slovensko komponento ter prodirajo tudi na nove trge. Na vseh področjih svojega delovanja zasledujejo in uresničujejo načela trajnostnega razvoja. 95 % portfelja predstavljajo ekološki in okolju prijazni projekti. Podjetje se na zahtevnih zahodnih trgih razvija tudi kot eno referenčnih ponudnikov zelene gradnje. Janez Škrabec je podjetnik in menedžer, ki stremi k odličnosti v poslovnem delovanju in trajnostnemu odnosu do vseh deležnikov.