Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji

15. 03. 2020
Avtor: Vlasta Markoja

Vlada je v uradnem listu objavila odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji.

Od polnoči bo veljala prepoved neposredne prodaje blaga in storitev. Med drugim velja za nastanitvene, gostinske, velnes, športno-rekreacijske, kulturne, frizerske in kozmetične storitve. Odprte ostajajo prodajalne z živili, lekarne, bencinski servisi, banka, pošta in trafike, pri teh pa bodo omejili število ljudi, ki so lahko naenkrat v prostoru.

 

570. Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, stran 1749

 

Na podlagi 2. člena in osmega odstavka 20. člena Zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 24/05 – uradno prečiščeno besedilo, 109/08, 38/10 – ZUKN, 8/12, 21/13, 47/13 – ZDU-1G, 65/14 in 55/17) in v zvezi z 2., 3. in 4. točko prvega odstavka 39. člena Zakona o nalezljivih boleznih (Uradni list RS, št. 33/06 – uradno prečiščeno besedilo) Vlada Republike Slovenije izdaja

O D L O K 

o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji 

1. člen 

Z namenom, da se omeji gibanje prebivalstva in zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 se s tem odlokom začasno prepoveduje ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom na območju Republike Slovenije, kot na primer nastanitvene storitve, gostinske storitve, velnes storitve, športno rekreacijske storitve, kinematografske storitve, kulturne storitve, frizerske storitve, kozmetične storitve, pedikerske storitve, storitve iger na srečo.

2. člen 

(1) Ne glede na prejšnji člen prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom ne velja za:

– prodajalne z živili vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji,

– lekarne,

– prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,

– program vrt in kmetijstvo v prodajalnah,

– kmetijske prodajalne,

– bencinske servise,

– banke,

– pošto,

– dostavne službe,

– trafike in kioske za prodajo časopisov in revij ter

– druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja.

(2) Ne glede na prejšnji člen je izvzeto ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom na daljavo, kot ju ureja zakon, ki ureja varstvo potrošnikov.

(3) Ne glede na prejšnji člen so izvzete tudi vse oblike ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ki so kot izjema navedene v drugih odlokih, ki jih Vlada Republike Slovenije sprejme zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19.

3. člen 

Nacionalni inštitut za javno zdravje v roku 24 ur od začetka veljavnosti tega odloka izda priporočila glede omejitev števila potrošnikov, ki so lahko hkrati v poslovnem prostoru, v katerem se ponuja in prodaja blago in storitve iz prvega odstavka 2. člena tega odloka glede na kvadraturo posameznega poslovnega prostora.

4. člen 

Prepovedi iz tega odloka veljajo do prenehanja razlogov zanje, kar ugotovi vlada s sklepom, ki ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

KONČNA DOLOČBA 

5. člen 

Ta odlok začne veljati 16. marca 2020 ob 00.00 uri.

Št. 00726-2/2020

Ljubljana, dne 15. marca 2020

EVA 2020-2130-0007

 

Vlada Republike Slovenije 

Janez Janša 

predsednik 

Preberite tudi

Sprejeta Zakon o potnih listinah (ZPL) in Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o osebni izkaznici (ZOIzk-1C).

Spoštovani fotografi, obveščamo vas, da sta bila v Uradnem listu RS, št. 17/2025, objavljena Zakon o potnih listinah (ZPL) in Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o osebni izkaznici (ZOIzk-1C). Zakona določata obvezno uporabo sistema e-fotograf pri izdaji osebnih dokumentov (osebna izkaznica in potni list). Ključne novosti: • Obvezna uporaba sistema e-fotograf od 2. aprila 2026. • Državljan bo ob vlogi za izdajo dokumenta moral predložiti referenčno številko digitalne fotografije, shranjene v elektronskem odložišču. • Podoba obraza na fotografiji ne sme biti digitalno popravljena ali spremenjena. • Hramba fotografije v odložišču bo skrajšana z 1 leta na 6 mesecev. Dolžnosti fotografa: • Po izdaji potrdila o referenčni številki mora fotograf najpozneje naslednji delovni dan izbrisati digitalno fotografijo iz svojih naprav in pomnilniških medijev. • Prepovedano je kakršno koli digitalno popravljanje obraza na fotografiji. • Fotograf mora digitalno fotografijo iz svojih naprav in pomnilniških medijev izbrisati najpozneje naslednji delovni dan po izdaji potrdila o referenčni številki fotografije. Nasprotno se lahko kaznujejo z globo za prekršek v višini od 1.170 do 12.510 eurov. Z globo od 200 do 2.080 eurov se za prekršek kaznuje tudi pravna oseba, odgovorna oseba pravne osebe, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja fotografsko dejavnost. V enaki višini velja tudi globa za prekršek, če fotograf podobo obraza na digitalni fotografiji digitalno popravlja oziroma spreminja. Zakona izrecno določata, da fotograf shrani v elektronsko odložišče fotografij za osebne dokumente digitalno fotografijo, na kateri podoba obraza ne sme biti digitalno popravljena oziroma spremenjena. Nadzor nad izvrševanjem določbe, ki se nanaša na izbris digitalne fotografije ter prepoved popravljanja oziroma spreminjanja podobe obraza na digitalni fotografiji, kot prekrškovni organ izvaja Informacijski pooblaščenec
25. 03. 2025