Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
INTERVENTNI ZAKON

Poziv zborničnega sistema k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

13. 12. 2024
Avtor: Mira Črešnar
INTERVENTNI ZAKON

Po večkratnih pozivih krovne Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, da se nemudoma sprejme interventni zakon s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta in bodo zato primorana odpuščati, so k pozivu sedaj pristopile tudi območne obrtno-podjetniške zbornice.

Poziv smo naslovili na resorna ministra Luko Mesca in Matjaža Hana, z našo zahtevo pa smo seznanili tudi predsednika vlade.

Naš cilj je, da se interventni zakon sprejme nemudoma, ne šele prihodnje leto, ko bo za marsikatero podjetje in zaposlene že prepozno.

Vsebino našega skupnega poziva najdete spodaj.

 

 

ZADEVA:  Poziv k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

 

 

Spoštovani,

 

obrtniki in podjetniki, povezani v obrtno-podjetniškem zborničnem sistemu, opažamo, da se napovedi glede upada naročil in zmanjšanega obsega poslovanja pri podjetjih, ki so vezana na avtomobilsko industrijo, uresničujejo. To je namreč pokazala že anketa, ki jo je med svojimi člani izvedla Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije oktobra letos. Zato na vlado in resorna ministrstva  apeliramo, naj se takoj sprejme interventni zakon (po vzoru PKP-jev v času krize Covid 19), ki bo omogočil ohranitev delovnih mest in usposobljenega kadra v teh podjetjih.

Pozdravljamo aktivnosti Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki pripravlja zakon o stalni krizni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bo ob kriznih razmerah omogočil, da se ohranijo delovna mesta. Vendar bodo učinki tega zakona za trenutno situacijo, v kateri se nahajamo, žal prepozni. Zakon bo namreč v najbolj optimističnih okoliščinah zaživel šele v drugem četrtletju 2025.

 

Pozivamo vlado k takojšnjemu ukrepanju.

Nujno je, če želimo ohraniti delovna mesta in kadre, sprejeti interventni zakon, ki bi omogočil ukrep čakanja na delo ali subvencioniranega delovnega časa že za december 2024 in za prvo četrtletje 2025. Gre za ukrep z omejenim trajanjem, ki bo pomagal slovenskemu gospodarstvu ohraniti dobro kondicijo in konkurenčnost. Jasno se namreč kaže, da kriza ne bo prizadela samo tistih, ki so vezani na avtomobilsko industrijo, pač pa bo negativno zaznamovala celotno gospodarstvo. Oslabitev podjetij je nekaj, česar si Slovenija v današnjih časih nikakor ne sme privoščiti, še posebej zato, ker je bitka s časom danes bolj silovita, kot je bila kadarkoli v preteklosti.

 

Stanje, v katerem smo se že znašli, je zelo resno. Čeprav uradna statistika tega še ne potrjuje (ker se vedno nanaša na pretekle dogodke in je za aktualen čas še nimamo!), je na terenu čutiti močno poslabšanje razmer. Anketa OZS med člani zbornice je pokazala, da je skoraj 35% podjetij, ki so vezana na avtomobilski trg, že septembra beležilo do 30% upad naročil, v decembru pa se slika drastično poslabšuje. Kar 68% sodelujočih v anketi bo moralo brez pomoči države odpuščati delavce, kar pomeni večanje brezposelnosti, predvsem pa izgubo kvalificiranega kadra, ki ga po koncu krize ne bo lahko nadomestiti.

 

Ob tem opozarjamo, da mora interventni zakon zajeti vse dele gospodarstva, tudi mikro, mala in srednja podjetja, saj se razmere poslabšujejo za prav vse segmente.

 

 

S spoštovanjem,

 

[podpisnice so OOZ]

 

Preberite tudi