Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
SODNA PRAKSA

Diskriminacija pri izplačilu poslovne uspešnosti

09. 10. 2024
Avtor: Nina Ličar
SODNA PRAKSA

Zaradi različnih sodnih praks dveh višjih sodišč – upravnega sodišča ter višjega delovnega in socialnega sodišča – je Vrhovno sodišče obravnavalo individualni delovni spor in vsebinsko odločilo o nedopustnosti neenakega obravnavanja zaposlenih pri izplačilu nagrade za poslovno uspešnost podjetij v primeru odsotnosti z dela zaradi bolezni.

Vrhovno sodišče je sprejelo odločitev v zadevi, kjer je tožnica od nekdanjega delodajalca zahtevala razliko izplačila poslovne uspešnosti za leti 2020 in 2021. Delodajalec je pri izračunu teh izplačil upošteval obdobja, ko je bila tožnica zaradi bolezni odsotna, kar je pomenilo, da so bili zneski poslovne uspešnosti ustrezno zmanjšani, skladno z obdobji bolniške odsotnosti. Takšen način izračuna je bil določen v merilih podjetniške kolektivne pogodbe.

Vrhovno sodišče je v svoji odločitvi poudarilo posebno naravo izplačil za poslovno uspešnost. Za razliko od plačila za delovno uspešnost, ki temelji na gospodarnosti, kakovosti in obsegu opravljenega dela, je plačilo za poslovno uspešnost povezano z uspešnostjo poslovanja podjetja kot celote. Ta uspešnost je odvisna od številnih dejavnikov in ne le od kakovosti ali obsega dela posameznih zaposlenih.

Zakon o delovnih razmerjih delodajalcem ne nalaga obveznosti izplačila poslovne uspešnosti, prav tako ne določa minimalnega zneska teh izplačil, je sodišče poudarilo, da morajo delodajalci pri tem spoštovati prepoved diskriminacije (6. člen ZDR-1). Zakon namreč zahteva, da delodajalec pri izplačilu poslovne uspešnosti zagotovi enako obravnavo vseh delavcev, ne glede na njihove osebne okoliščine, kot je zdravstveno stanje. Neenako obravnavanje zaposlenih pri izplačilu nagrade za poslovno uspšenost, ob upoštevanju bolniške odsotnosti kot osebne okoliščine, je torej diskriminatorno.

Sklep sodišča

Vir: IRSD