Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
FINANČNE SPODBUDE

Zeleno financiranje podjetij za krožno gospodarstvo

22. 05. 2025
Avtor: Edina Babnik
FINANČNE SPODBUDE

Slovenski center za krožno gospodarstvo je 21. maja 2025 izvedel spletno predstavitev zelenega financiranja, namenjeno mikro, malim in srednje velikim podjetjem (MSP), ki želijo v svoje poslovanje vključiti trajnostne in krožne modele. Udeleženci so prejeli dragocene informacije o aktualnih finančnih virih, pogojih prijave ter praktičnih možnostih za uspešno vključevanje trajnostnih praks v svoje strategije.

Predstavitev Slovenskega centra za krožno gospodarstvo

Na začetku dogodka je bil predstavljen Slovenski center za krožno gospodarstvo kot ključna podporna točka podjetjem na poti k trajnostnemu razvoju in krožnemu gospodarstvu. Poudarjena je bila pomembnost zelenega financiranja kot enega izmed ključnih dejavnikov za uspešen prehod v krožno in trajnostno poslovanje.

Finančni produkti SID Banke za MSP in trajnostne projekte

Nataša Koščak iz SID Banke je predstavila ključna programa SID Zelen in financiranje celovite energetske prenove javnih stavb (EE) ter ostalo aktualno financiranje MSP.  SID Zelen omogoča financiranje obratnih sredstev in naložb za gospodarske družbe, samostojne podjetnike in zadruge, ki izpolnjujejo kriterije trajnostnega financiranja. Krediti so od 100.000 do 2 milijona evrov, z ročnostjo do 12 let in možnostjo moratorija do 5 let. Zavarovanje krije jamstvo EIF. Kriteriji vključujejo pretekle nagrade, okoljske znake (npr. EMAS, EU Ecolabel) ali okoljske certifikate (ISO 50001, ISO 50004).

Finančne in vsebinske spodbude Slovenskega podjetniškega sklada za trajnostni razvoj

Mateja Grobelnik je predstavila finančne spodbude Slovenskega podjetniškega sklada, namenjene podjetjem, ki razvijajo trajnostne produkte ali uvajajo krožne poslovne modele. Med trenutno odprtimi programi so garancije za bančne kredite s subvencijo obrestne mere (P1 plus 2025), spodbude za start-upe do 72.000 EUR, podporne subvencije za podjetja na obmejnih območjih do 30.000 EUR, pomoč mikro podjetjem v lesarstvu ter subvencije do 100.000 EUR za digitalno transformacijo proizvodnje in poslovanja. Poseben poudarek je namenila pomembnosti ESG meril kot ključnega dejavnika pri financiranju trajnostnih projektov. Poleg tega je izpostavila vavčerje za krepitev trajnostnih kompetenc, med katerimi so odprti vavčer za udeležbo v gospodarskih delegacijah (V1) in vavčer za patente, modele in znamke (V2), medtem ko sta v pripravi ESG vavčer (VESG) in vavčer za LCA analizo (V8).

Razpisi Eko sklada za sofinanciranje trajnostnih inovacij

Primož Krapež je na dogodku predstavil spodbude Eko sklada, ki podjetjem omogočajo financiranje številnih ukrepov za izboljšanje energetske učinkovitosti in trajnostnega poslovanja. Podjetja lahko pridobijo subvencije za energetsko obnovo stavbnega ovoja, vgradnjo učinkovitih elektromotorjev, izboljšave razsvetljave in uvedbo sistemov za upravljanje z energijo. Poleg tega Eko sklad podpira novogradnje skoraj ničenergijskih stavb, energetske preglede in okoljske naložbe, vključno z ugodnimi krediti za okolju prijazna vozila in zelene tehnologije, kar krepi trajnostni razvoj podjetij.

Nepovratna sredstva in subvencije za obnovljive vire energije ter e-mobilnost

Robert Feri in Metka Berra iz Borzena sta predstavila različne možnosti nepovratnih sredstev za investicije v obnovljive vire energije ter subvencije za nakup električnih vozil in polnilnih mest. Udeleženci so pridobili jasen vpogled v postopke za pridobitev teh spodbud in njihove koristi za podjetja. Med aktualnimi javnimi pozivi so: subvencije za nakup električnih koles (za fizične osebe), nepovratne finančne spodbude za električna vozila (za fizične in pravne osebe ter samostojne podjetnike), spodbujanje okolju prijaznejšega prevozništva v cestnem prometu, financiranje zasebne polnilne infrastrukture ter sofinanciranje vzpostavitve javno dostopnih polnilnih parkov ob omrežju TEN-T.

Povezovanje, znanje in praktični nasveti

Dogodek je podjetjem omogočil vpogled v aktualne finančne instrumente in vzpostavitev stikov s ključnimi institucijami za trajnostni razvoj v Sloveniji. Poudaril je pomen zelenega financiranja kot temelja trajnostnega razvoja podjetij.

Slovenski center za krožno gospodarstvo ostaja zanesljiv partner podjetjem pri prehodu v krožno in trajnostno gospodarstvo.  Za več informacij in podporo pri vključevanju trajnostnih in krožnih modelov v poslovanje lahko podjetja kontaktirajo Slovenski center za krožno gospodarstvo.

Slika, ki vsebuje besede besedilo, posnetek zaslona, pisavaVsebina, ustvarjena z umetno inteligenco, morda ni pravilna.