
Gradbeni zakon in Zakon o urejanju prostora sta v javni razpravi
Avtor: Anton Šijanec

Na portalu e-demokracija sta objavljena dva predloga zakona, ki sta bila sicer poleti že v javni razpravi, vendar so še bile kasneje vnešene še nekatere spremembe. Rok za pripombe za oba predloga zakona je 7. marec 2025.
Predlog sprememb Gradbenega zakona
Cilji predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Gradbenega zakona je prilagoditi področje dovoljevanj potrebam sodobnega časa. Zaradi uvajanja sistema eGraditev (s 6. 1. 2026 bo vzpostavljen na območju celotne Slovenije), ki digitalno podpira vse procese dovoljevanja, se same postopke le nadgrajuje.
Cilj spremembe zakona je narediti postopek izdaje gradbenega dovoljenja čim bolj tekoč in učinkovit, z jasno definiranim časom od vložitve vloge do izdaje gradbenega dovoljenja, lažja dostopnost do potrebnih informacij mnenjedajalcev za pripravo projektne in druge dokumentacije na spletnih straneh, na centraliziran in enostavno dostopen način v prostorskem informacijskem sistemu.
Več o predlogu sprememb in javna razprava na povezavi >>>
Predlog sprememb in dopolnitev Zakona o urejanju prostora
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora je pripravljen z namenom nadaljnjega udejanjanja ciljev učinkovitega upravljanja s prostorom, okrepitve prostorskega načrtovanja kot strokovne discipline, optimizacije in učinkovitejšega vodenja priprave državnih in občinskih prostorskih načrtov, izboljšanja ureditev na področju zemljiške politike in odpravi nekaterih drugih pomanjkljivosti.
Prostorsko načrtovanje in urejanje naselij sta ujeta v krču birokratskih postopkov, ki poudarjajo formo in postopek priprave prostorskega načrta ne pa prostorskega načrtovanja kot strokovne discipline iskanja in načrtovanja optimalnih prostorskih rešitev, ki bodo omogočile kakovosten razvoj naselij in odprtega prostora in s tem podprle kakovosten družbeni razvoj ob sočasnem varovanju vseh dragocenih sestavin okolja.
Več o predlogu sprememb in javna razprava na povezavi >>>