Uredba SUP, pojasnila in časovnica - Podrobnosti za proizvajalce in uvoznike plastike za enkratno uporabo
Avtor: Anton Šijanec
Vlada je 13. oktobra 2022 sprejela Uredbo o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje (Uredba SUP), velja pa od 29.10.2022 dalje.
Plastični proizvodi za enkratno uporabo so v celoti ali delno izdelani iz plastike in so običajno namenjeni samo za enkratno uporabo ali za uporabo za kratko obdobje, preden so odvrženi. V primeru, da izdelujete lončke za kavo iz papirja in so na notranji strani prevlečeni s folijo, je to že proizvod delno izdelan iz plastike.
Eden od glavnih namenov te zakonodaje je zmanjšati količino plastičnih odpadkov, ki jih ustvarimo.
Uredba določa:
- cilje in ukrepe za nekatere plastične proizvode za enkratno uporabo in ribolovno orodje, ki vsebuje plastiko,
- cilje in ukrepe zmanjšanja porabe ter zahteve pri oblikovanju nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo, pravila in obveznosti proizvajalčeve razširjene odgovornosti (PRO),
- cilje ločenega zbiranja odpadkov iz nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo,
- zahteve za poročanje o danih plastičnih proizvodih za enkratno uporabo in ribolovnega orodja, ki vsebuje plastiko, na trg v Republiki Sloveniji,
- zahteve za poročanje o nastalih odpadkih iz nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo in ribolovno orodje, ki vsebuje plastiko, ter
- ukrepe in stroške za ozaveščanje.
Poglavitne obveznosti proizvajalcev plastičnih proizvodov za enkratno uporabo navajamo v nadaljevanju.
- VPIS V EVIDENCO PROIZVAJALCEV
Kdo se mora vpisati v evidenco proizvajalcev – PLASTIČNI PROIZVODI, kot določa 7. člen uredbe? Vpisati se morajo:
- proizvajalci, ki dajejo na trg v Republiki Sloveniji plastične proizvode za enkratno uporabo iz dela C priloge 1 Uredbe SUP,
- proizvajalci, ki dajejo na trg v Republiki Sloveniji ribolovno orodje, ki vsebuje plastiko, in
- pooblaščeni zastopniki proizvajalcev - tujih podjetij. Če je proizvajalec tuje podjetje, se mora v evidenco proizvajalcev – PLASTIČNI PROIZVODI vpisati njegov pooblaščeni zastopnik.
Kje se lahko vpišete? Povezava do vpisa v evidenco proizvajalcev, na spletni strani ARSO: http://okolje.arso.gov.si/embalaza/
Rok za vpis v evidenco je 60 dni po uveljavitvi uredbe, kar je 29.12.2022. Glede na to, da je vpis v evidenco omogočen šele od 30.11.22, je čas za vpis zelo kratek.
Vpis v evidenco proizvajalcev – PLASTIČNI PROIZVODI se izvede na spletni strani Agencije za okolje v aplikaciji Embalaža in plastični proizvodi, pod poglavjem II. EVIDENCA PROIZVAJALCEV – PLASTIČNI PROIZVODI IN SPOROČANJE PODATKOV O PLASTIČNIH PROIZVODIH, DANIH NA TRG V RS.
Če ste že vpisani v evidenco proizvajalcev – EMBALAŽA v skladu z Uredbo o embalaži in odpadni embalaži, to ne pomeni, da ste avtomatično vpisani tudi v evidenco proizvajalcev – PLASTIČNI PROIZVODI. Geslo (vstopna koda) za evidenco proizvajalcev – EMBALAŽA se razlikuje od gesla (vstopne kode) za evidenco proizvajalcev – PLASTIČNI PROIZVODI.
VRSTE PLASTIČNIH PROIZVODOV, KI ZAHTEVAJO VPIS V EVIDENCO IN IZPOLNJEVANJE OBVEZNOSTI:
Plastični proizvodi iz oddelkov I., II. in III. dela C priloge 1 Uredbe:
- Posode za živila, to so posode, kot so škatle s pokrovom ali brez njega, ki se uporabljajo za
shranjevanje živil, ki:
(a) so namenjena za takojšnje zaužitje iz posode na kraju samem ali jih potrošniki odnesejo s seboj;
(b) se običajno zaužijejo iz posode in
(c) se zaužijejo brez nadaljnje priprave, kot je kuhanje, vrenje ali segrevanje;
vključno s posodami za živila, ki se uporabljajo za hitro prehrano ali druge obroke, namenjene za takojšnje zaužitje, razen vsebnikov za pijačo, krožnikov, zavitkov in ovojev s hrano.
- Zavitki in ovoji, izdelani iz prožnega materiala, ki vsebujejo živila za takojšnje zaužitje iz zavitka
ali ovoja brez kakršne koli dodatne priprave.
- Vsebniki za pijačo s prostornino do treh litrov, tj. posode, ki vsebujejo tekočino, na primer
plastenke pijač, vključno z njihovimi pokrovčki in zamaški, in sestavljena embalaža za pijače, vključno z njihovimi pokrovčki in zamaški, razen stekleni ali kovinski vsebniki za pijačo, katerih pokrovčki ali zamaški so izdelani iz plastike.
- Lončki za pijačo, vključno z njihovimi pokrovčki in zamaški.
(5) Lahke plastične nosilne vreče, kot so opredeljene v Uredbi o embalaži in odpadni embalaži.
- vlažilni robčki,
- baloni,
- tobačni izdelki s filtri in filtri za uporabo v kombinaciji s tobačnimi izdelki,
- ribolovno orodje, ki vsebuje plastiko.
- VODENJE EVIDENC – proizvajalci evidence za posamezno koledarsko leto vodijo od 1.1.2023 dalje.
- V primeru dajanja plastičnih proizvodov na trg v RS, ki so navedeni v oddelku I v prilogi C uredbe in sodijo med embalažo, se vodi evidenco o masi posamezne vrste plastičnega proizvoda za enkratno rabo danega na trg v RS v kilogramih (brez decimalk).
- V primeru dajanja plastičnih proizvodov na trg v RS, ki so navedeni v oddelku I v prilogi C uredbe in niso embalaža (npr. vsebniki in lončki za pijačo, vključno z njihovimi pokrovčki in zamaški ter posode za živila), se vodi evidenco o masi posamezne vrste plastičnega proizvoda za enkratno rabo danega na trg v RS v kilogramih (brez decimalk)
- Za proizvode, ki so uvrščeni v delu A priloge I uredbe (to so: lončki za pijačo, vključno z njihovimi pokrovčki in zamaški, posode za živila, tj. posode, kot so škatle s pokrovom ali brez njega, ki se uporabljajo za shranjevanje živil, ki so namenjena za takojšnje zaužitje iz posode na kraju samem ali jih potrošniki odnesejo s seboj; se običajno zaužijejo iz posode in se zaužijejo brez nadaljnje priprave, kot je kuhanje, vrenje ali segrevanje; vključno s posodami za živila, ki se uporabljajo za hitro prehrano ali druge obroke, namenjene za takojšnje zaužitje, razen vsebnikov za pijačo, krožnikov, zavitkov in ovojev s hrano) se posebej vodi evidenca o številu kosov, ki so v celoti narejeni iz plastike in številu kosov in masi proizvodov, ki so delno narejeni iz plastike in dani na trg v RS.
- Proizvajalec, ki na trg v RS daje vsebnike za pijačo s prostornino do 3 litrov (iz oddelka I dela C priloge te uredbe), mora voditi evidenco o masi danih vsebnikov po posameznem materialu in posebej evidenco v primeru, da gre za kompozitno embalažo. Vodi se tudi evidenca o deležih reciklata v plastenkah.
Ponazoritveni primeri vodenja evidence plastičnih proizvodov za enkratno uporabo, danih na trg v RS, in podatkov o teh proizvodih, so navedeni v prilogi 2 uredbe.
- POROČANJE O PROIZVODIH DANIH NA TRG V RS
Proizvajalec podatke do konca januarja poroča nosilcu skupnega načrta za preteklo koledarsko leto. Prvo poročilo bo torej v januarju 2024.
- PRISTOP K IZVAJANJU SKUPNEGA NAČRTA
Vsi proizvajalci so dolžni pristopiti k izvajanju skupnega načrta najkasneje do 01.01.2023. Nosilec skupnega načrta v njihovem imenu zagotavlja izpolnjevanje obveznosti podaljšane odgovornosti proizvajalca (PRO).
- PLAČILO STROŠKOV
Proizvajalec plača stroške (stroški ukrepov za ozaveščanje, stroški zbiranja odpadkov iz navedenih proizvodov, stroški čiščenja okolja zaradi odvrženih smeti …). Prvo plačilo bo v letu 2023.
- OZAVEŠČANJE POTROŠNIKOV
Ozaveščanje je potrebno najmanj 1 x letno s sklopom oglaševalskih akcij ali na drug primeren način, lahko tudi preko nosilca skupnega načrta v imenu proizvajalcev.
Predvidena časovnica za prilagoditev na SUP Uredbo
|
Obveznost |
Rok |
1 |
Vpis v evidenco |
60 dni po uveljavitvi uredbe, najkasneje do 29.12.2022 |
2 |
Vodenje evidenc |
Od 01.01.2023 dalje |
3 |
Poročanje o plastičnih proizvodih danih na trg v RS |
31. 01.2024 |
4 |
Pristop k izvajanju skupnega načrta |
Od 01.01.2023 dalje |
5 |
Plačilo stroškov (stroški ukrepov za ozaveščanje, stroški zbiranja odpadkov iz navedenih proizvodov, stroški čiščenja okolja zaradi odvrženih smeti …) |
Prvič plačilo za 2023 |
6 |
Ozaveščanje vsaj 1 x letno s sklopom oglaševalskih akcij ali na drug primeren način, lahko tudi preko nosilca skupnega načrta v imenu proizvajalcev |
Od 01.01.2023 dalje |