Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Kaj lahko delamo – Odpiranje več naših dejavnosti

10. 02. 2021
Avtor: Anton Šijanec

Zadnje odpiranje dejavnosti, ki v veljavo stopa s soboto, 6. februarja 2021, je bolj množično in v odnosu poslovanja do končnih potrošnikov vpliva na širši del naših storitvenih dejavnosti in prodaje blaga. Podlaga zanj je sklep vlade in odlok, ki je bil 5. februarja objavljen v Uradnem listu RS.

Slovenijo za razliko od prejšnjih obravnava enotno, s seboj pa poleg odpiranja dejavnosti prinaša tudi obvezno testiranje zaposlenih, ki poslujejo v odnosu do končnih potrošnikov. Testiranje uvaja v dveh časovnih fazah in po kar treh različnih modelih, od tega, da se testirati ni treba do tega, da se morata testirati oba, zaposleni in stranka.

Slednjemu se v krogih obrtnikov in podjetnikov razumljivo upirajo. Je pa pri uvajanju testiranja nenavadno predvsem to, da so dejavnosti med tri različne nivoje razporejene nekako brez predstavljene ali razumljive metodologije, da ne rečemo smisla, poleg tega pa se ponovno srečujemo s staro dilemo velikih in malih ali tega, da smo pred nerazumljivo delitvijo na poslovanje med podjetji in poslovanje v odnosu do potrošnikov ali drugače, da isti ljudje lahko dopoldan med seboj delajo brez testa, saj poslujejo med podjetji, popoldan, ko se jih večji del spremeni v potrošnike, pa morajo biti testirani.

 

Aktualni odlok

Pa vseeno, vlada je sprejela odlok in ga objavila v uradnem listu, ta torej velja, zato si ga oglejmo. Vlada je torej sprejela Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki velja od 6. februarja 2021 do vključno 12. februarja 2021, in ga 5. februarja objavila v Uradnem listu RS. Odlok o prepovedi in izjemah ni dolg, zato vam predlagamo, da si ga na zgornji povezavi preberete.

 

Razumevanje odloka

Odlok tokrat velja za celotno področje Slovenije. Odlok prepoveduje dejavnosti in določa izjeme samo v odnosu poslovanja s končnimi potrošniki, na poslovanje med podjetji ne vpliva, to je dovoljeno v celoti.

 

Ključna novost - Uvedba testiranj in skupine

Omenjeni odlok deli izjeme, torej dejavnosti, ki s potrošniki lahko poslujejo, na tri skupine testiranj:

· prva skupina, ki jo najdemo v 2. členu odloka, so dejavnosti, kjer se zaposlenim oziroma izvajalcem dejavnosti pri delu s potrošniki ni potrebno testirati,

· druga skupina, ki jo najdemo v 3. členu odloka, so dejavnosti, kjer se morajo zaposleni oziroma izvajalci dejavnosti pri delu s potrošniki obvezno testirati vsaj enkrat na teden in izkazati negativni test in

· tretja skupina, ki jo najdemo v 3. členu odloka, pa so dejavnosti kjer se morajo testirati tako zaposleni kot tudi njihove stranke, te pa morajo imeti test star najmanj 24 ur.

 

Dejavnosti, ki se odpirajo

Dejavnosti, ki so izjeme, na tem mestu tokrat več ne bomo naštevali, saj so lepo navedene v 2. in 3. členu odloka. Vas pa vabimo, da si v nadaljevanju prispevka ogledate navodila in interpretacije za naše dejavnosti, ki so jih pripravile strokovne sekcije.

 

Ostali pogoji

Ostali pogoji, predvsem kar se tiče upoštevanja priporočil NIJZ, prodaje na daljavo, dostave na dom in števila strank v lokalih ostajajo nespremenjeni, najdete pa jih v 4. in 5. členu odloka in v navodilih spodaj.

 

Izvajanje izjem v praksi

Ker so definicije izjem v odlokih večinoma formalne, se pri njihovem izvajanju v praksi kaj hitro pokaže vrsta nedorečenosti o tem, kaj se res sme in česa ne.

Strokovne sekcije naše stanovske organizacije so zato tudi tokrat takoj pristopile k reševanju številnih odprtih vprašanj ter v sodelovanju s pristojnimi organi svojim članom sproti pošiljajo odgovore, pojasnila in tolmačenja, hkrati pa raziskujejo tudi zelo podrobne dileme delovanja posameznih dejavnosti, ki jih zakonodaja seveda ne more predvideti, v praksi na terenu pa kaj hitro pridejo v ospredje.

 

Tolmačenja strokovnih sekcij za posamezne dejavnosti

Ker je tokratno odpiranje dejavnosti zaradi svojega obsega in uvedbe testiranj pospremljeno s številnimi dilemami in interpretacijami, vam v nadaljevanju predstavljamo tolmačenja, ki so za posamezne dejavnosti že nastala. Tolmačenja pa po uveljavitvi odloka skozi čas in glede na izzive s terena nastajajo še naprej, zato bodite še naprej pozorni na sporočila sekcij, ki jih boste člani prejemali tudi v prihodnje.

 

Izjeme po dejavnostih v nadaljevanju so vidne in na voljo samo članom OZS, za ogled morate biti prijavljeni, prijava je v nadaljevanju >>>



Vsebina v nadaljevanju je dostopna samo članom Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Za ogled morete biti prijavljeni!