Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
DAVČNI OBRAČUN

Ukinitev normiranstva za pravne osebe s 1. 1. 2025

30. 12. 2024
Avtor: Jasmina Malnar Molek
DAVČNI OBRAČUN

S 1. 1. 2025 se po noveli ZDDPO-2U za pravne osebe ukinja možnost ugotavljanja davčne osnove po normiranih odhodkih.

Z začetkom veljavnosti spremembe  Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2U) se s 1. januarjem 2025 ukinja možnost ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov za pravne osebe.

Sprememba prinaša naslednje novosti:

  • na obračunu DOD-DDPO bo od 1. januarja 2025 dalje onemogočena označitev izjav v zvezi z normiranostjo, to sta priglasitev nove normiranosti ali obvestilo o njenem prenehanju.
  • vsem zavezancem, ki so v preteklih letih uporabljali sistem normiranih odhodkov, bo ta način avtomatično zaključen z dnem 31. decembra 2024.

Pravnim osebam v zvezi z zaključitvijo normiranstva ni potrebno storiti ničesar, saj bo prehod na nov način ugotavljanja davčne osnove z dejanskimi prihodki in dejanskimi odhodki izveden samodejno na podlagi zakona.

Vir: FURS