Delodajalci podpiramo predlagane spremembe zakona o dohodnini. Razlogi: zaposleni bodo prejeli višje neto plače, kupna moč bo večja, gospodarstvo pa bo hitreje okrevalo
Avtor: Mira Črešnar
Trgovinska zbornica Slovenije (TZS), Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) in Združenje obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) smo s skupnim dopisom, ki smo ga naslovili na predsednika Državnega zbora, gospoda Igorja Zorčiča, in vodje poslanskih skupin, izrazili podporo predlaganim spremembam in dopolnitvam Zakona o dohodnini. Državni zbor bo o predlogu zakona, ki uvaja predlagane spremembe in dopolnitve Zakona o dohodnini, predvidoma odločal še ta mesec.
Predlagane spremembe in dopolnitve Zakona o dohodnini med drugim prinašajo višjo dohodninsko olajšavo, kar bi imelo v primeru sprejema zakona pozitivne učinke na dohodke zaposlenih, s tem pa na gospodarsko okrevanje Slovenije po koronski krizi.
»Državni zbor Republike Slovenije bo predvidoma še v januarju 2022 v okviru druge obravnave obravnaval Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (v nadaljevanju: predlog zakona). Predlog zakona določa višjo dohodninsko olajšavo, kar bo ob nespremenjenem strošku delodajalca prispevalo k višjemu neto izplačilu vseh zaposlenih in posledično tudi k povečanju kupne moči. To bo pomembno vplivalo na hitrejše okrevanje in rast slovenskega gospodarstva, kot tudi na zadržanje kompetentnega kadra na slovenskem trgu dela,« smo v skupnem dopisu navedle spodaj podpisane delodajalske organizacije.
Izjavo so podpisali predsedniki petih delodajalskih organizacij: mag. Mariča Lah, predsednica Trgovinske zbornice Slovenije, Tibor Šimonka, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, Branko Meh, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, Marjan Trobiš, predsednik Združenja delodajalcev Slovenije in Drago Delalut, predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije.
Našteti razlogi – višja neto izplačila zaposlenim, povečanje kupne moči, krepitev okrevanja in rasti slovenskega gospodarstva – so po našem mnenju zadostni in ustrezni argumenti za to, da je treba zakon v Državnem zboru RS podpreti.