Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Z uresničitvijo ukrepov za preživetje slovenskega gospodarstva se mudi!

10. 04. 2020
Avtor: Mira Črešnar

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je skupaj z ostalimi organizacijami, ki se povezujejo v Gospodarskem krogu, na vlado naslovila poziv za čimprejšnje sprejetje ukrepov, ki bi pomagalii slovenskemu gospodarstvu. Poziv objavljamo v nadaljevanju.
 

Organizacije, ki se povezujemo v Gospodarskem krogu, se zavedamo svoje odgovornosti in poslanstva v teh izjemnih časih zaostrenih razmer za slovensko gospodarstvo. Tako skupaj s svojim članstvom in v medsebojni koordinaciji pripravljamo predloge ukrepov, da bi zagotovili preživetje podjetij, saj bi s tem preprečili naraščanje brezposelnosti in zaščitili blaginjo ljudi. Hkrati se zavzemamo za vzpostavitev pogojev, da se bodo lahko po končanih izjemnih razmerah podjetja čimprej spet postavila na noge in zagnala polno poslovanje.

 

Pozdravljamo proaktivnost vlade in njeno pripravljenost na komunikacijo in izmenjavo stališč z deležniki. Svoja stališča vladi tako posamezne organizacije redno posredujemo. Konstruktivno smo se odzvali, ko vlada v veliki meri ni upoštevala predlogov gospodarstva pri prvem protiKorona paketu, saj smo sprejeli pojasnila, da jih bo upoštevala pri pripravi drugega paketa. Še vedno verjamemo zagotovilom predsednika vlade, da se bo to zgodilo, kajti skladno s predvidevanji se je izkazalo, da so podjetja še vedno v veliki negotovosti in je tako veliko število delovnih mest ogroženih. Pri tem posebej opozarjamo na spremembe 22. člena prvega »megazakona«, od katerih je odvisno, če bodo podjetja sploh koristila ponujeno pomoč države.

 

Drugi paket bo sicer v osnovi naslovil predvsem zagotavljanje likvidnosti. To je nujno in to čimprej! Likvidnostni šok je namreč vsak dan hujši. Zato v gospodarstvu menimo, da je rok za pripravo zakonskega paketa do konca aprila prepozen. V več državah, po katerih se zgledujemo, so te ukrepe že sprejeli. Zato pozivamo delovno skupino in vlado, da te postopke zelo pospešimo in čimprej omogočimo preživetje velikemu delu gospodarstva.Ti ukrepi ne smejo biti osredotočeni zgolj na trenutne razmere, temveč se moramo zavedati, da bo trajalo še leto ali dve po končani epidemiji, da se gospodarstvo v celoti zažene.

 

 

 

Preberite tudi