Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Zakonodaja - Sekcija cementninarjev, kamnosekov in teracerjev

Predpisi s področja graditve  

Gradbeni zakon (GZ-1) je krovni zakon na področju gradbeništva in je bil sprejet decembra 2021, veljati pa bo začel 1.junija 2022. Dosegljiv je na tej spletni povezavi, kjer najdete tudi seznam sprememb in povezavo na podzakonske predpise. Pomemben je tudi Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3), ki je bil sprejet hkrati z GZ in se prav tako uveljavi s 1.6.2022.  Zakona prinašata enostavnejše, hitrejše, cenejše in digitalizirane rešitve.

 

CE znak - naravni kamen

Že od leta 2000 je v Sloveniji uveljavljen Zakon o gradbenih proizvodih (Uradni list RS, št. 52/00 + 110/02), ki predstavlja implementacijo evropske direktive 89/106/EGS. Dopolnjuje ga Pravilnik o potrjevanju skladnosti in označevanju gradbenih proizvodov (Uradni list RS, št. 54/01).

Dolgo časa skromen seznam harmoniziranih standardov, ki so v podporo direktivi oziroma uporaba katerih ustvarja domnevo o skladnosti posameznega gradbenega proizvoda z zahtevami, je v zadnjem času postal že kar obsežen. Proizvajalci in vsi tisti, ki posredujejo  gradbene proizvode na trg, so po večini že seznanjeni, uporaba katerih je z določenim datumom že postala obvezna in za katere je datum obvezne uporabe še možen, po letu dni pa postane obvezen. Ta prehodni rok je vedno enoletni. Manj seznanjeni pa so z obveznostmi, ki so podrobneje opredeljene ravno v standardih.

Za lažje razumevanje in uporabo na kratko pojasnjujem strukturo vsebine oziroma najpomembnejših poglavij harmoniziranih standardov za ugotavljanje skladnosti, notranjo kontrolo proizvodnje, pripravo končne dokumentacije in CE oznak za posredovanje na trg.

  • Struktura standarda

  • Notranja kontrola proizvodnje (NKP)

  • CE označevanje in etiketiranje Izjava o skladnosti.