Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
SPLOŠNA VARNOST PROIZVODOV

Spletni seminar o prenovljenih zahtevah glede splošne varnosti proizvodov

24. 01. 2025
Avtor: Edina Babnik
SPLOŠNA VARNOST PROIZVODOV

Gospodarske subjekte, ki so vključeni v dobavno verigo dajanja proizvodov na trg Evropske unije, vabimo, da se udeležijo spletnega seminarja, ki ga Evropska komisija organizira z namenom seznanitve s ključnimi novimi zahtevami Uredbe EU o splošni varnosti proizvodov.

Uredba EU o splošni varnosti proizvodov se je začela uporabljati 13. decembra 2024, za njeno izvajanje pa je bil predhodno sprejet Zakon o izvajanju Uredbe (EU) o splošni varnosti proizvodov.

Uredba prinaša prenovljene zahteve glede splošne varnosti proizvodov s ciljem zagotavljanja zdravja in varnosti potrošnikov ter delovanja notranjega trga v zvezi s proizvodi, namenjenimi potrošnikom. Nevarni proizvodi imajo lahko zelo negativne posledice za potrošnike in državljane. Vsi potrošniki, vključno z najbolj ranljivimi, kot so otroci, starejši ali invalidi, imajo pravico do varnih proizvodov. Z novo ureditvijo imajo potrošniki na voljo zadostna sredstva za uveljavljanje te pravice, pristojni organi za nadzor trga pa ustrezne instrumente in ukrepe.

Uredba velja neposredno, zato jo je treba upoštevati hkrati z zakonom. Jasneje določa obveznosti gospodarskih subjektov pri dajanju proizvodov na trg - proizvajalcev, pooblaščenih zastopnikov, uvoznikov, distributerjev, ponudnikov storitev odpremnih skladišče in drugih oseb. Zaradi novih poslovnih modelov prodaje preko spleta se na novo določajo obveznosti ponudnikov spletnih tržnic. Slednji omogočajo gospodarskim subjektom, da dosežejo večje število potrošnikov, zato prevzemajo ključno vlogo tudi v sistemu varnosti proizvodov.

Hkrati je zaradi neposredne prodaje, ki jo prek spletnih kanalov opravljajo gospodarski subjekti s sedežem izven Evropske unije, oteženo delo organov za nadzor trga pri obravnavanju nevarnih proizvodov v Evropski uniji. Zato uredba določa, da mora biti za vsak proizvod, ki se daje na trg Evropske unije, odgovorni gospodarski subjekt s sedežem v EU, ki so mu zaupane naloge v zvezi s temi proizvodi in, kadar je ustrezno, v zvezi z morebitnimi tveganji, povezanimi s proizvodom. Poleg tega pa je ustrezen sogovornik za organe za nadzor trga in pravočasno opravlja posebne naloge, da bi zagotovil varnost teh proizvodov.

Za učinkovitejšo izmenjavo informacij med gospodarskimi subjekti, ponudniki spletnih tržnic, nacionalnimi organi in Evropsko komisijo o nevarnih neživilskih proizvodih in nesrečah, ter obveščanje potrošnikov o nevarnih proizvodih, nesrečah in omogočanje vlaganja pritožb se vzpostavi sistem Safety Gate.

Z novo ureditvijo imajo potrošniki na voljo učinkovitejša sredstva za uveljavljanje pravice do varnih proizvodov, pristojni organi za nadzor trga pa ustrezne instrumente in ukrepe za izvrševanje določb omenjenih uredbe in zakona. Izboljšan je sistem obveščanja potrošnikov in uveljavljanja zahtevkov zaradi odpoklica potrošniških proizvodov iz varnostnih razlogov. Ob tem pa je zagotovljena možnost zadostne izbire med uveljavljanjem popravila odpoklicanega proizvoda, zamenjave odpoklicanega proizvoda z varnim proizvodom iste vrste ter vsaj enake vrednosti in kakovosti ali ustreznim povračilom vrednosti odpoklicanega proizvoda, pod pogojem, da je znesek nadomestila najmanj enak ceni, ki jo je plačal potrošnik.

Spletni seminar bo v angleškem jeziku potekal v četrtek, 30. januarja 2025, med 10.00 in 11.30 preko platforme Webex ali na povezavi preko EU Safety Gate portala.

Preberite tudi