Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Sekcija trgovcev

sekcija-trgovcev
PREVOZNIKI

Nove obveznosti mednarodnih avtobusnih prevoznikov pri izvedbi prevozov iz tretjih držav v Schengenski prostor

12. 11. 2024
Avtor: Anton Šijanec
PREVOZNIKI

Evropska komisija po novem avtobusnim prevoznikom, ki opravljajo mednarodne prevoze potnikov iz tretjih držav v Schengenski prostor, nalaga nove obveznosti okrog preverjanja statusa potnikov. Prevozniki bodo preverjanje lahko izvajali preko portala za prevoznike EU-LISA, do katerega bodo lahko vstopali preko medsistemskega vmesnika, preko mobilne aplikacije ali preko spletnega brskalnika. Prevozniki so resornemu ministrstvu predstavili tudi svoj pogled na pričakovanja zelenega prehoda v panogi, novembra pa bodo za voznike pripravili tudi priprave na varno vožnjo v zimskih razmerah.

Preverjanje potnikov iz tretjih držav

Obveznost preverjanja se nanaša na prevoze potnikov, ki so državljani tretjih držav, ob vstopu v Schengenski prostor. V skladu z izvedbeno Uredbo Komisije EU št. 2021/1217 in izvedbeno Uredbo Komisije EU št. 2022/1409 bo moral prevoznik tako pred pričetkom prevoza preveriti status teh potnikov v sistemih EES in ETIAS.

V EES se preverja samo status vizumov za kratkoročno bivanje, izdanih za enkratni ali dvakratni vstop. V ETIAS pa veljavnost potovalne odobritve za potnike, ki so oproščeni vizumske obveznosti in potujejo na schengensko območje. Sistem se ne uporablja za imetnike vizumov za dolgoročno bivanje in imetnike dovoljenj za prebivanje.

Obveznost le ob vstopu v Schengenski prostor

Obveznost se torej nanaša izključno na izvedbo prevozov v Schengenski prostor. Preverjanje statusa državljana tretjih držav mora torej izvesti prevoznik, ki na primer izvaja avtobusni prevoz iz države izven Schengenskega območja, na primer iz BiH, Makedonije, Srbije in drugih v Slovenijo ali v druge države Schengenskega območja.

Nadzora pa ni potrebno izvajati prevozniku, ki opravlja prevoze znotraj Schengenskega prostora, na primer na relaciji Nemčija – Slovenija, prav tako pa nadzora ni potrebno izvajati prevozniku, ki bi državljane tretjih držav prevažal iz na primer Brnika kamorkoli v Sloveniji, preverjanje je ob vstopu v Schengenski prostor namreč v tem primeru dolžan izvesti letalski prevoznik.

Uporaba informacijskega sistema in portala EU-LISA

Prevozniki bodo preverjane izvajali v informacijskem sistemu preko portala za prevoznike, do katerega bodo lahko vstopali preko medsistemskega vmesnika, preko mobilne aplikacije ali preko spletnega brskalnika. Koordinacija aktivnosti za prevoznike poteka preko agencije EU-LISA, Evropska agencija za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov na področju svobode, varnosti in pravice.

Prevozniki se morate tam najprej registrirati, s tem pa vam bo omogočeno, da prejmete vse potrebne informacije za izvajanje preverjanja.

Več informacij in registracija v portal EU-LISA

Najprej se bodo izvajala preverjanja EES, ki se bodo nato razširila še na preverjanja ETIAS. Predvideni rok za polno implementacijo EES je november 2024, za ETIAS pa pol leta kasneje, torej maja 2025.

Več in bolj podrobno o novih obveznostih avtobusnih prevoznikov preberite na spletni strani sekcije www.ozs.si/sekcija-za-promet, kjer boste našli vrsto uporabnih povezav z nazornimi navodili in informacije o tem, kako se registrirati na portalu EU-LISA za prevoznike, kjer boste nove obveznosti lahko tudi izvajali.

Na spletni strani sekcije pa boste našli tudi povezavo na Srečanje delovne skupine za prevoznike, ki bo v organizaciji Evropske komisije, DG Home in EU-LISA v torek, 5. novembra 2024 na spletu, ogledate pa si lahko tudi predstavitve Slovenske policije na to temo.

Zeleni prehod v cestnem prevozu blaga in potnikov

Prevozniki obeh stanovskih organizacij so naslovili pismo Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo na temo problematike zelenega prehoda v cestnem prevozu blaga in potnikov. Opozorili so, da je odnos do sektorja prevečkrat krivičen, prikazuje se ga kot obremenitev za okolje in infrastrukturo, hkrati pa se pozablja na dejstvo, da je za delovanje družbe in gospodarstva nujen in da bi se brez njega dejansko vse ustavilo.

Ukrepajmo danes in ne le upajmo na prihodnost

Poudarili so, da okolju prijazne tehnologije sicer podpirajo, vendar morajo biti te v skladu s trenutno razpoložljivimi podpornimi resursi. Politika, ki za sektor zagovarja le električna in vodikova vozila v tem trenutku ni sprejemljiva, saj je v praksi ni možno izvajati. Menijo, da nam v procesu zelenega prehoda manjkajo strategije prehodnega obdobja, ki bi lahko imele zelo pomemben vpliv na varstvo okolja.

Tako so povsem zanemarjene tehnologije, ki lahko že danes doprinesejo k bistvenemu zmanjšanju izpustov CO2, to so vozila na biogoriva, kot sta biodizel in biometan ter plinska goriva LNG in CNG. Dejstvo je, da ta vozila res niso popolnoma brezemisijska, vseeno lahko k znižanju izpustov CO2 že tukaj in zdaj doprinesejo neskončno več, kot za prihodnost obljubljena brezemisijska vozila, ki bodo morda na voljo šele čez nekaj let.

Prelaganje vseh ukrepov v negotovo prihodnost ob hkratni pasivni sedanjosti zato nikakor ni pot, ki si jo prevozniki želijo.

Država naj takoj podpre prevoznike

Menijo, da bi morala država odgovorneje pristopiti k sofinanciranju transportnega sektorja in prevoznike vzpodbujati k nakupu ustreznih vozil ravno v prehodnem obdobju ter hkrati podpirati tudi proizvodnjo alternativnih goriv in razvoj ustrezne infrastrukture.

Sosednje evropske države že namenjajo velika sredstva za finančne spodbude prevoznega sektorja, tega pa tudi niso dodatno obremenile in v zaostrenih gospodarskih razmerah neprestano iščejo različne možnosti dodatnih razbremenitev.

Prevozniki so ministrstvo in državo zato pozvali, da preuči možnosti finančnih spodbud za sektor cestnih prevoznikov, tudi po vzoru Italije, ki bo vanj investirala kar 25 mio evrov svežih spodbud.

Priprave voznikov na varno zimsko vožnjo

Sekcija za promet pri OZS in Združenje za promet pri GZS bosta pod okriljem Agencije za varnost prometa ter partnerji v AMZS Centru varne vožnje Vransko, pripravila brezplačen dogodek za voznike tovornih vozil in avtobusov z bogatim izobraževalnim programom.

Na poligonu bodo potekale številne zanimive praktične delavnice na temo priprave na zimske razmere, o zavorni poti, izvajanju nadzora nad tovornimi vozili in avtobusi ter o metodah sprostitve za večjo osredotočenost med vožnjo, zato vam priporočamo, da na dogodek prijavite čim več svojih voznikov.

Izobraževanje bo po novem v soboto, 16. novembra 2024, med 9.30 in 14. uro, predhodne prijave so obvezne, rok je sreda, 13. novembra, več informacij in prijave pa najdete na spletni strani sekcije.

Preberite tudi: Priprava na zimo, Varni v prometu, nov datum je 16. novembra, usposabljanje za voznike gospodarskih vozil >>>