
Ali lahko delodajalec delavcu enostransko odredi letni dopust?
Okoliščine, ki jih mora upoštevati delodajalec pri odločanju o času izrabe letnega dopusta določa 163. člen ZDR-1. Te okoliščine so:
- potrebe delovnega procesa,
- možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter
- družinske obveznosti delavca.
Poleg tega mora delodajalec upoštevati namen in cilj letnega dopusta ter poskrbeti za primeren način komunikacije, da se predhodno seznani oziroma posvetuje z delavcem ali njegovimi predstavniki o možnostih izrabe in okoliščinah, ki jih mora upoštevati pri izrabi letnega dopusta.
Na vprašanje, ali je dopustno odrediti letni dopust zaradi izpada dela pri delodajalcu oziroma zaradi poslovnih razlogov, kar pomeni tudi v času, ko so izpolnjeni razlogi za odreditev začasnega čakanja na delo oziroma odrejene karantene, je mogoče odgovoriti, da je v dogovoru z delavcem mogoče dogovoriti tudi izrabo letnega dopusta, vendar mora delodajalec pri tem upoštevati navedene zahteve, ki omejujejo njegovo diskrecijo z namenom, da se letni dopust uresniči v skladu z njegovim temeljnim namenom.
Pri tem je treba upoštevati, da mora delavec v koledarskem leti izrabiti najmanj dva tedna letnega dopusta v enem delu, da ima pravico izrabiti najmanj en teden v času šolskih počitnic (če ima šoloobvezne otroke), ipd.
Po mojem mnenju lahko delodajalec absolutno brez težav enostransko odredi izrabo lanskega letnega dopusta in sorazmerni del letošnjega (3/12).
Zadnja sprememba: 27.03.2020