
Imamo eno vprašanje za vas, in sicer: Delavka je pri nas zaposlena od leta 1994. Želi iti na čakanje in se nato upokojiti. Zanima nas kako visoko odpravnina ji pripada , ker bi do prenehanja delovnega razmerja prišlo na njeno željo (navaja razlog nesposobnosti). Hvala za nasvet in lep pozdrav
Za 24 let zaposlitve pri vas bi bila upravičena do odpravnine v višini 24/3 osnove oz. 8 njenih povprečnih bruto plač, skladno s spodnjim 108. členom Zakona o delovnih razmerjih, ZDR-1, ki ga prilagam le deloma:
108. člen
(odpravnina)
(1) Delodajalec, ki odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, je dolžan izplačati delavcu odpravnino. Osnova za izračun odpravnine je povprečna mesečna plača, ki jo je prejel delavec ali ki bi jo prejel delavec, če bi delal, v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo.
(2) Delavcu pripada odpravnina v višini:
- 1/3 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot 20 let.
:::::::::::::::::::
Četudi je delavka sama izrazila željo za prekinitev, pa formalno tega ne sme storiti, saj ne bo dobila pravice do denarnega nadomestila na zavodu za zaposlovanje, zato je odpoved iz razloga nesposobnosti zgolj eden od možnih postopkov, ki se ga nekateri poslužujejo z namenom, da se na nek način zaobide varovalno določbo 114. člena zakona, ki daje varstvo pred odpovedjo delavcem pred upokojitvijo.
Ob tem kaže biti pozoren tudi na to, da je
Zadnja sprememba: 21.11.2018