Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
VPRAŠANJE:

Star sem 62 let in imam 39 let pokojninske dobe brez dokupa. Od ZPIZ-a sem pred kratkim prejel invalidsko odločbo, na podlagi katere sem kot s.p. razporejen v II. kategorijo invalidnosti zaradi posledic bolezni in mi je na tej podlagi priznana pravica do invalidske pokojnine. V informativnem izračunu izpred leta dni, mi je ZPIZ odmeril pričakovano pokojnino v višini cca 440 €, ob predpostavki, da se upokojim starostno, ko bi imel dopolnjenih 40 let pokojninske dobe. Zanima me, ali bom morda upravičen do 500 e penzije, če se sedaj invalidsko upokojim, kljub temu, da imam šele 39 let pokojninske dobe, saj na različnih inštitucijah dobivam namreč različna pojasnila?

ODGOVOR:

Iz navedenih podatkov o dopolnjeni starosti in pokojninski dobi brez dokupa, je moč zagotoviti, da bo zavarovanec na podlagi novele ZPIZ-2C, ki je začela veljati 1. oktobra 2017, upravičen do pokojnine 500 €. Zakonska določba 2. člena novele, je resnično dokaj zapletena in lahko spravi v dvom ne le laike, ampak tudi svetovalce, ki se ukvarjamo s kadrovskimi zadevami. Prav tako je malce nejasno zapisano tudi pojasnilo na spletnih straneh ZPIZ-a, ko se navaja, da je bistvena novost novele določba, po kateri bodo do zagotovljene pokojnine v znesku 500 evrov upravičeni vsi zavarovanci, ki se bodo

Za ogled celotnega odgovora je potrebna PRIJAVA!
Povežite nas