
Stvarna veljavnost Kolektivne pogodbe za obrt in podjetništvo
Po tretjem odstavku 2. člena Obrtnega zakona (ObrZ) – obrtne dejavnosti po Uredbi, šestem odstavku 5. člena ObrZ – obrtne dejavnosti po Listi in prvem odstavku 19. člena ObrZ, se v obrtni register, ki je javna knjiga, vpišejo obrtne dejavnosti po Uredbi in Listi. Subjekti, ki opravljajo dejavnosti po Uredbi potrebujejo obrtno dovoljenje, tisti, ki pa jih po Listi, pa jih vpišemo v obrtni register po uradni dolžnosti, ker obrtnega dovoljenja za opravljanje dejavnosti ne potrebujejo.
Prvi odstavek 5. člena ObrZ določa, kdaj je neka dejavnost obrtna. Drugi odstavek 5. člena ObrZ pa določa, kdaj se neka dejavnost iz Uredbe ali Liste ne šteje za obrtno dejavnost (izjeme). In sicer, če:
- jo opravlja gospodarski subjekt, ki ima organizirane posamezne poslovne funkcije kot zaokrožene faze poslovnega procesa (npr. finančna, nabavna, prodajna in proizvodna funkcija);
- se opravlja v majhnem obsegu, kot dopolnitev ostalim dejavnostim gospodarskega subjekta;
- jo opravlja gospodarski subjekt, ki se v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, razvršča med velike in srednje družbe.
KPOP ima razširjeno veljavnost (Ur. l. RS, št. 59/2014, 1. 8. 2014) na vse delodajalce, ki kot glavno dejavnost opravljajo skladno z zakonom obrtno dejavnost po veljavnih predpisih.
Zadnja sprememba: 27.08.2018