
Strokovno srečanje Sekcije polagalcev talnih oblog
Avtor: Alma Močilnikar

V aprilu se je v Ljubljani, v organizaciji Sekcije polagalcev talnih oblog pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije odvijal strokovni dogodek, namenjen izmenjavi znanja, predstavitvi novosti in krepitvi povezav med izvajalci s področja talnih oblog. Dogodek je uradno odprl predsednik sekcije Vladimir Černe, ki je v pozdravnem nagovoru poudaril pomen povezovanja stroke in izmenjave izkušenj za nadaljnji razvoj panoge.
Osrednji dopoldanski sklop je svoje strokovno znanje predstavilo podjetje Murexin d.o.o., ponudnik sistemskih rešitev za talne obloge. Njihovi strokovnjaki so udeležencem najprej predstavili teoretični del, v katerem so izpostavili pomen pravilne izbire temeljnega premaza glede na vrsto podlage ter razložili različne tehnike utrjevanja, uporabo parnih zapor in metode armiranja podlage. Posebno pozornost so namenili tudi izravnalnim masam, pri čemer so upoštevali specifične potrebe, kot so talna gretja, šibki estrihi in prostori z visoko stopnjo vlage.
Sledil je praktični del, v katerem so predstavniki podjetja izvedli demonstracije različnih postopkov. Udeležencem so prikazali tehnike globinskega utrjevanja podlage za izboljšanje stabilnosti in trdnosti. Posebej zanimiv je bil prikaz lepljenja klik sistema heterogenih vinilnih talnih oblog, pri katerem so razložili, kdaj in kako pravilno uporabiti to rešitev. V času predstavitev so udeleženci aktivno sodelovali, postavljali vprašanja in se posvetovali o konkretnih izzivih, s katerimi se srečujejo pri delu na terenu.
Po strokovnem sklopu je sledilo predavanje na temo čezmejnega opravljanja dela, ki ga je pripravila Neža Sevčnikar, svetovalka v Svetovalnem centru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Na podlagi dolgoletnih izkušenj s področja zaposlovanja, dela tujcev in samozaposlovanja, je podala celovit pregled nad priložnostmi in izzivi, ki jih prinaša delo v tujini. Udeležencem je pojasnila pravne zahteve, postopke za pripravo dokumentacije, skladnost z zakonodajo.
Popoldanski strokovni del se je nadaljeval s predavanjem Branimirja Voha, sodnega izvedenca in cenilca, ki je predstavil pravila stroke pri vgradnji parketa in merila za ocenjevanje kakovosti izvedenih del. Z izkušnjami iz prakse je izpostavil najpogostejše napake, do katerih prihaja pri vgradnji parketa, ter podal koristne nasvete, kako se jim izogniti in zagotoviti dolgoročno kakovost izvedbe.
Zaključek dogodka je bil namenjen pravni tematiki, povezani z jamstvom in garancijo pri izvajanju storitev. Predavanje je vodila Alja Fakin, odvetnica in predavateljica z dolgoletnimi izkušnjami na področju delovnega in pogodbenega prava ter varstva osebnih podatkov. Udeležencem je predstavila, kako jamstvo izvajalca za napake vpliva na pravice in dolžnosti pogodbenih strank, govorila je o rokih za grajanje napak, zahtevkih naročnika in pravni ureditvi garancij. Skozi praktične primere iz sodne prakse je prikazala tipične situacije in odprla prostor za aktivno razpravo ter izmenjavo izkušenj z udeleženci.
Udeležencem smo ponudili dragoceno kombinacijo strokovnih vsebin, praktičnih prikazov in pravnih nasvetov. Veliko je pomenila tudi priložnost za osebne pogovore, izmenjavo izkušenj in obuditev stikov, za katere v hitrem vsakdanu pogosto zmanjka časa.
Sekcija polagalcev talnih oblog pri OZS, bo tudi v prihodnje nadaljevala z organizacijo strokovnih srečanj, ki podpirajo kakovostno delo in strokovno rast svojih članov.