Omejitve prodaje blaga in storitev
Avtor: Vlada RS
Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 določa pogoje, ki jih ponudniki morajo upoštevati pri izvajanju storitev (na primer PCT, pogoji za ustreznost testa PCR in HAG, uporaba testa HAG za samotestiranje na SARS-CoV-2, uporaba zaščitne maske na javnih krajih oziroma prostorih, obvezno razkuževanje rok, medosebna razdalja in prezračevanje zaprtih prostorov, priporočila NIJZ) ter pogoje, ki jih morajo upoštevati uporabniki storitev ali udeleženi oziroma prisotni pri izvajanju dejavnosti.
Področje uporabe in izjeme, navedene v odloku, se po neobvezujočem mnenju ministrstva tolmačijo na način, ki izhaja iz spodnjih točk.
Odlok velja od 15. septembra 2021 dalje.
Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (UR. L. rs, ŠT. 149/21) pa začne veljati 18. septembra 2021, novi 10.a člen odloka (določba za zaposlene v organih državne uprave – izpolnjevanje pogoja PC) se začne uporabljati 1. oktobra 2021.
Pogoj PCT za zaposlene
Pogoj PCT se širi na vse dejavnosti ponujanja in prodajanja blaga in storitev.
V prvem odstavku 5. člena odlok namreč določa, da morajo pogoj PCT za čas opravljanja dela izpolnjevati vsi delavci in osebe, ki na kakršnikoli drugi pravni podlagi opravljajo delo pri delodajalcu, ali samostojno opravljajo dejavnost.
Za opravljanje dela je pogoj PCT izpolnjen, če se zgoraj omenjene osebe presejalno testirajo s testom HAG za samotestiranje. Samotestiranje se izvaja enkrat tedensko v enakih presledkih. Odgovorne osebe, ki izvajajo ali organizirajo opravljanje dela, določijo čas in kraj samotestiranja, ki je izvedeno na delovnem mestu. Za namen dokazovanja samotestiranja odgovorna oseba posreduje zaposlenim evidenčni list, ki vsebuje datum samotestiranja, rezultat testa in podpis osebe iz prvega odstavka prejšnjega člena.
Poleg navedenega je pogoj PCT izpolnjen tudi, če se zgoraj omenjene osebe presejalno testirajo s testom HAG, ki se izvaja enkrat tedensko v enakih presledkih. Odgovorne osebe, ki izvajajo ali organizirajo opravljanje dela, določijo čas in kraj testiranja. Testiranje s testom HAG se šteje:
– za dokazovanje pogoja PCT testiranja za opravljanje dela pri vseh izvajalcih dejavnosti (poslovni partnerji, podizvajalci, ponudniki storitev, kot na primer pošta in banka), pri čemer je veljavnost testa HAG omejena s pogostostjo tega presejalnega testa v skladu z odlokom, t.j enkrat tedensko,
– za dokazovanje izpolnjevanja pogoja PCT pri uporabi storitev oziroma udeležbe ali prisotnosti pri izvajanju dejavnosti ali okoljih v Republiki Sloveniji začela v 48 urah od odvzema brisa.
Pogoj PCT je izpolnjen tudi, če oseba razpolaga z enim od dokazil, navedenih v nadaljevanju:
1. z dokazilom o negativnem rezultatu testa PCR, ki ni starejši od 72 ur od odvzema brisa, ali testa HAG, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa;
2. z digitalnim COVID potrdilom EU v digitalni ali papirnati obliki, opremljenim s kodo QR (v nadaljnjem besedilu: EU DCP);
3. z digitalnim COVID potrdilom tretje države v digitalni ali papirnati obliki, opremljenim s kodo QR, ki vsebuje vsaj enake podatke kot EU DCP in ga je pristojni zdravstveni organ tretje države izdal v angleškem jeziku;
4. z dokazilom o cepljenju zoper COVID-19, s katerim izkazujejo, da so prejele:
‒ drugi odmerek cepiva Comirnaty proizvajalca Biontech/Pfizer, cepiva Spikevax (COVID-19 Vaccine) proizvajalca Moderna, cepiva Sputnik V proizvajalca Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology, cepiva CoronaVac proizvajalca Sinovac Biotech, cepiva COVID-19 Vaccine proizvajalca Sinopharm, cepiva Vaxzevria (COVID-19 Vaccine) proizvajalca AstraZeneca ali cepiva Covishield proizvajalca Serum Institute of India/AstraZeneca oziroma kombinacijo dveh cepiv iz te alineje. Dokazilo se pridobi takoj po prejetem drugem odmerku;
‒ odmerek cepiva COVID-19 Vaccine Janssen proizvajalca Johnson in Johnson/Janssen-Cilag. Dokazilo se pridobi z dnem cepljenja;
5. z dokazilom o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od deset dni, razen če zdravnik presodi drugače, vendar ni starejši od 180 dni;
6. z dokazilom o prebolevnosti iz prejšnje točke in dokazilom o cepljenju iz 4. točke tega člena, s katerim dokazujejo, da so bile v obdobju, ki ni daljše od 180 dni od pozitivnega rezultata testa PCR oziroma od začetka simptomov, cepljene z enim odmerkom cepiva iz prve alineje 4. točke tega člena. Zaščita se vzpostavi z dnem cepljenja.
Odgovorne osebe, ki izvajajo ali organizirajo opravljanje dela, določijo čas in kraj samotestiranja, ki je izvedeno na delovnem mestu. Za namen samotestiranja odgovorna oseba posreduje zaposlenemu evidenčni list, ki vsebuje datum samotestiranja, rezultat testa in podpis zaposlenega.
Ustreznost potrdil
Test PCR je ustrezen, če je opravljen v državi članici Evropske unije, državi članici schengenskega območja, Avstraliji, Bosni in Hercegovini, Izraelu, Turčiji, Kanadi, Novi Zelandiji, Ruski federaciji, Republiki Srbiji, Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ali Združenih državah Amerike. Če je test PCR opravljen v državi, ki ni navedena, je ustrezen, če hkrati izpolnjuje vse naslednje pogoje:
- vsebuje vsaj enak nabor podatkov kot test PCR, izdan v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja: ime, priimek, enoznačni identifikator osebe (EMŠO, številka zdravstvenega zavarovanja, številka potne listine ali drugega dokumenta države, datum rojstva ali drug podoben identifikator), podatke o vrsti testa (proizvajalec, datum in ura odvzema brisa), podatki o izdajatelju potrdila in datum izdaje potrdila, in
- je opremljen s kodo QR v skladu s standardi in tehnološkimi sistemi, ki so interoperabilni s sistemom evropskega digitalnega covid potrdila, in
- omogoča preverjanje verodostojnosti, veljavnosti in celovitosti potrdila na enak način kot evropsko digitalno covid potrdilo.
Test HAG je ustrezen, če je opravljen v državi članici Evropske unije, državi članici schengenskega območja, Avstraliji, Bosni in Hercegovini, Izraelu, Turčiji, Kanadi, Novi Zelandiji, Ruski Federaciji, Republiki Srbiji, Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ali Združenih državah Amerike. Če je test HAG opravljen v državi, ki ni navedena, je ustrezen, če hkrati izpolnjuje vse naslednje pogoje:
- vsebuje vsaj enak nabor podatkov kot test HAG, izdan v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja: ime, priimek, enoznačni identifikator osebe (EMŠO, številka zdravstvenega zavarovanja, številka potne listine ali drugega dokumenta države, datum rojstva ali drug podoben identifikator), podatke o vrsti testa (proizvajalec, datum in ura odvzema brisa), podatki o izdajatelju potrdila in datum izdaje potrdila, in
- je opremljen s kodo QR v skladu s standardi in tehnološkimi sistemi, ki so interoperabilni s sistemom evropskega digitalnega covid potrdila, in
- omogoča preverjanje verodostojnosti, veljavnosti in celovitosti potrdila na enak način kot evropsko digitalno covid potrdilo.
Ne glede na državo izdaje je test HAG ustrezen le, če je naveden na skupnem seznamu hitrih antigenskih testov.
Potrdilo o prebolelosti se upošteva, če je bilo izdano v državi članici Evropske unije, državi članici schengenskega območja, Avstraliji, Izraelu, Kanadi, Novi Zelandiji, Ruski federaciji, Republiki Srbiji, Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ali Združenih državah Amerike, na kontrolnih točkah na letalskih povezavah za mednarodni zračni promet pa tudi, če je izdano v Turčiji.
-
Za zaposlene
Obvezna je uporaba zaščitnih mask pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih javnih krajih oziroma prostorih, med drugim tudi za zaposlene in druge osebe, ki izvajajo ponujanje in prodajanje blaga in storitev v:
- prodajalnah,
- turističnih agencijah,
- frizerskih in kozmetičnih salonih ter ostalih salonih za nego telesa, kot so denimo pedikura, manikura,
- nezdravstvenih svetovalnih in terapevtskih storitvah,
- storitvah strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja in usposabljanja,
- igralnicah, igralnih salonih in pri prirejanju posebnih iger na srečo,
- pri izvajanju sejemske in kongresne dejavnosti,
- gostinski dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač,
- nastanitvenih storitvah,
- v gostinskih obratih, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program.
Uporaba zaščitne maske je obvezna tudi pri gibanju in zadrževanju na odprtih javnih krajih oziroma prostorih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 1,5 metra.
-
Za potrošnike
Uporaba mask je obvezna tudi za uporabnike storitev ali udeležene ali prisotne pri izvajanju dejavnosti v zaprtih prostorih, kot tudi v odprtih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 1,5 metra, javnih prostorih.
Izjemoma maska ni potrebna za:
- otroke do 6. leta starosti,
- govornike v zaprtih prostorih, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj 1,5 metra, ter
- za goste, sedeče za mizo v gostinski dejavnosti.
Pogoj PCT za uporabnike storitev, udeležene ali prisotne pri izvajanju dejavnosti
V skladu z drugim odstavkom 5. člena odloka, PCT pogoj dokazujejo vse osebe, ki so uporabniki storitev ali udeleženi oziroma prisotni pri izvajanju dejavnosti ali v okoljih, kjer se dejavnosti izvajajo. PCT pogoja pa ni potrebno izpolnjevat osebam, ki so mlajše od 15 let, uporabnikom poštnih storitev, če gre za prevzem pošiljk, ki jih je treba osebno prevzeti, ker bi zaradi neprevzema nastale pravne posledice in v primerih nujne oskrbe z osnovnimi življenjskimi izdelki in potrebščinami, zagotavljanja javnega reda in miru, varnosti in obrambe, nujnih zdravstvenih storitev, nujnih postopkov socialne in družinske problematike ter nujne osebne asistence, zaščite in reševanja ter za osebe, ki opravljajo naloge v sektorju mednarodnega prevoza in Republiko Slovenijo zapustijo v 12 urah po prehodu meje, za oskrbo na bencinskih servisih.
Za nujno oskrbo z osnovnimi življenjskimi izdelki in potrebščinami se štejejo:
– prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila in pijačo (tudi za živali), vključno s prodajo živil in pijače zunaj prodajaln (tržnice, premične stojnice in podobno), pri čemer se kot izjema ne štejejo prodajalne znotraj trgovskega centra;
– specializirane prodajalne s farmacevtskimi, medicinskimi, kozmetičnimi in toaletnimi izdelki (lekarne, optiki in podobno), pri čemer se kot izjema ne štejejo prodajalne znotraj trgovskega centra
– humanitarna skladišča, centri za razdeljevanje hrane in drugi kraji, ki omogočajo brezplačen dostop do osnovnih življenjskih dobrin socialno ogroženim skupinam.
Preverjanje PCT pogoja organizirajo odgovorne osebe, ki izvajajo ali organizirajo opravljanje dela. Preverjanje izpolnjevanja pogoja se opravlja z zgoraj naštetimi dokazili o izpolnjevanju pogoja PCT. Nadzor nad izpolnjevanjem PCT pogoja izvajajo pristojne inštitucije.
Ponudniki storitev so dolžni na vidnem mestu pisno opozoriti osebe, ki opravljajo delo in uporabnike storitev o dolžnosti izpolnjevanja PCT pogoja ter na vstopnih točkah preverjati njegovo izpolnjevanje. Pogoj PCT morajo izpolnjevati tako domači kot tuji gostje, ne glede na to, da se pri slednjih dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT preverja že na državni meji.
Osebam, ki ne izpolnjujejo pogoja PCT, se ne dovoli uporabe storitve oziroma udeležba ali prisotnost pri izvajanju dejavnosti ali v okoljih v Republiki Sloveniji v skladu z zgoraj navedenim oziroma z določili odloka.