Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Ali invalid s pravico do dela s polovičnim delovnim časom, lahko obdrži popoldanski s.p.?

18. JULIJ 2024  |   Dušan Bavec

Pred časom sem imel v reševanju zanimiv primer člana OZS, ki je bil zaposlen za polni delovni čas 40 ur tedensko, ob tem pa imel tudi še t.i. „popoldanski s.p.”  Na ZPIZ-u je dobil odločbo, s katero je kot delovni invalid III. kategorije invalidnosti pridobil pravico do dela s polovičnim delovnim časom 20 ur tedensko, za drugo polovico naj bi dobil delno nadomestilo.

 

Ob tem se nam je skupaj s članom zastavilo dvoje pomembnih vprašanj:

1.Ali pride v poštev določba 13. člena ZPIZ-2 o prednostnem vrstnem redu zavarovanja in se mora za preostalih 20 ur vključiti v zavarovanje iz naslova s.p.-ja?

2. Ali lahko kljub temu, da bo iz delovnega razmerja zavarovan le še 20 ur tedensko, še naprej obdrži s.p. kot postransko dejavnost, torej kot „popoldanski s.p.” in iz tega naslova plačuje le pavšalne prispevke?
 

Uvodoma kaže pojasniti, da ima status „popoldanskega s.p.-ja lahko le tisti, ki je vključen v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje že na drugi prednostni podlagi s polnim zavarovalnim časom 40 ur tedensko. Dejansko ima prednost pred zavarovanjem iz naslova s.p.-ja,

Vsebina v nadaljevanju je dostopna samo članom Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Za ogled morete biti prijavljeni!