Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Kdaj je potrebno ustanoviti poslovno enoto v Republiki Sloveniji s strani evropskega podjetja?

26. OKTOBER 2023  |   Zdenka Bedekovič

Zanimanje za čezmejno delo tujih podjetij se v Sloveniji povečuje, predvsem s strani tujih podjetij in podjetnikov, ki prihajajo iz sosednjih držav. V zadnjem času pa zaznavamo tudi povečano zanimanje hrvaških podjetij, kot tudi njihovih podjetnikov za čezmejno delo v Republiki Sloveniji.

V praksi pa se tovrstno sodelovanje med domačimi in tujimi podjetji odraža predvsem v povečanem povpraševanju po medsebojnem sodelovanju, tudi s podjetji izven območja EU. Najpogosteje se podjetja in podjetniki zanimajo za sklepanje kratkoročnih pogodb. Kljub temu pa se sodelovanje med njimi še bolj odraža, ko sklepajo dolgoročne projekte v Republiki Sloveniji ali v tujini, saj brez skupnega medsebojnega sodelovanja težko uresničijo začrtane cilje.     

    

Kdaj naj evropsko podjetje ustanovi poslovno enoto v Republiki Sloveniji?

To je najpogostejše vprašanje tujih podjetnikov, ki prihajajo iz evropskega področja, kadar želijo sklepati dolgoročna sodelovanja s slovenskimi podjetji ali podjetniki.

Če ima Republika Slovenija sklenjeno mednarodno pogodbo o izogibanju dvojnemu obdavčevanju z drugo državo, se pogoji za obstoj poslovne enote presojajo po naslednjih časovnih kriterijih mednarodne pogodbe, kot so: 

- ali se bo dejavnost opravljala manj kot šest mesecev;

- ali se bo dejavnost opravljala več kot šest mesecev;

- ali se bo dejavnost opravljala več kot dvanajst mesecev.

V primeru, da se bo dejavnost tujega podjetja opravljala okvirno do šest mesecev, lahko s časovnega vidika že govorimo, da gre za mesto stalnega poslovanja. Za določene vrste dejavnosti rok ustanovitve poslovne enote ni predpisan, a je ta določen, ko gre za izvajanje gradbene dejavnosti.   

Ne glede na naštete časovne kriterije, je po določbah mednarodnih pogodb potrebno poleg teh upoštevati tudi pogoj stalnosti, kot tudi ponavljajoče aktivnosti tujega podjetja. To pomeni, da dejavnost nerezidenta v Republiki Sloveniji ne bo imela le naravo občasnega dela, ampak se bo ta opravljala v daljšem časovnem obdobju.

Poleg vseh naštetih pogojev pa ne smemo pozabiti, da je pomembno vedeti, kakšna vrsta dejavnosti se bo izvajala, kot tudi, ali gre za krajevno zaključeno področje dejavnosti ali ne. Kot so lahko na primer:

  • prodaja sezonskega sadja in ostalih kmetijskih pridelkov;
  • potujoče prodajalne rib;
  • prodaja na stojnicah.       

Naj omenimo, da »stalna poslovna enota« nerezidenta vključuje: sedež, upravo, podružnico, pisarno, tovarno, delavnico in rudnik, nahajališče nafte ali plina, kamnolom ali kateri koli drug kraj pridobivanja naravnih virov.

Če povzamemo, so pogoji in časovni kriteriji ustanovitve poslovne enote v Republiki Sloveniji tisti, ki bodo vplivali na odprtje tuje poslovne enote. V ta namen pa je potrebno, preden se tuje podjetje odloči za ustanovitev najbolj primerne ustanovitvene oblike za poslovanje v Republiki Sloveniji, pridobiti ustrezne  informacije s strani pristojnih organov.      

 

Zdenka Bedekovič