
Projekti - Sekcija slikopleskarjev, fasaderjev in črkoslikarjev
Sekcija je aktivna v evropskem združenju slikopleskarjev (UNIEP) in ima tudi zato možnost kandidiranja in vključevanja v mednarodne projekte s področja slikopleskarstva. Ker gre za projekte, ki pripomorejo bodisi k promociji poklica med mladimi bodisi k bolšemu usposabljanju in izobraževanju v panogi ter posledično k dvigu kvalitete slikopleskarskih storitev, informacije, izkušnje in dosežke sekcija vključuje v svoje delo in hkrati pomaga tudi zainteresiranim članom.
Sekcija je trenutno vključena v projekt: PSA - PintingSkillsAcademy, sta pa dva projekta že zaključena: EUROPA-MEISTER (zaključen avgusta 2020) in In Paint (zaključen septembra 2019).
PaintingSkillsAcademy - PSA 
PaintingSkillsAcademy je Erasmus+ projekt, ki ga sofinancira EU v okviru področja razvoja znanj in spretnosti (Sector Skills Alliance framework). Projekt se je začel decembra 2019 in bo trajal 3 leta, koordinira pa ga SBG Dresden mbH (Saška poklicna šola) iz Nemčije.
Cilj projekta je združiti rezultate vseh dosedanjih projektov s področja slikopleskarstva, da se vzpostavitvi vseevropska struktura za začetno in nadaljnje usposabljanje slikopleskarjev pod okriljem UNIEP.
Glavne naloge so: pripraviti opise standardov kakovosti in enote učnih rezultatov (na ravneh od 1-6 evropskega ogrodja kvalifikacij za vseživljenjsko učenje (EOK)), opis učnih načrtov, zahtevano znanje, spretnosti in kompetence na posamezni ravni, priznavanje pridobljenih kompetenc, umestitev pridobljenih znanj v ustrezno raven 1-6 EOK (metode / postopki) in oblikovanje mreže ponudnikov usposabljan za slikopleskarje (za različne ciljne skupine na različnih ravneh EOK, za učenje na različnih, ustreznih učnih mestih v Evropi).
Gre za enega največjih projektov v okviru Erazmus+ projektov, saj je vključenih kar 23 partnerjev iz 13 držav. Predstavljamo jih po njihovi vlogi v projektu:
Koordinacija projekta:
· SBG Dresden mbH (Saška poklicna šola - SBG) - Nemčija
· Evropsko združenje slikopleskarjev (UNIEP) - Luksemburg
· Evropsko slikopleskarsko partnerstvo (EPP) - Belgija
Podporne organizacije:
· EUROMASC – Norveška
· Imanovation – Portugalska
· Dunajski inštitut za raziskave trga dela in izobraževanja (WIAB) – Avstrija
· NTI-MMM – Norveška
· Tehnološka univerza v Gradcu, Fakulteta za arhitekturo, Inštitut za notranje oblikovanje – Avstrija
Šole in ostali ponudniki izobraževanja in usposabljanja:
· Kecskeméti Szakképzési Centrum - Madžarska
· Mojstrska tehnična šola v Badnu, slikarska šola Leesdorf (HTL) - Avstrija
· IÐAN fræðslusetur, Rejkjavik - Islandija
· Střední šola stavební a strojní Teplice – Češka
Zbornice, zavodi, inštituti:
· Zvezni zavod za poklicno izobraževanje in usposabljanje, Bonn (BIBB) – Nemčija
· Inštitut za raziskave, Dunaj (IAGF) – Avstrija
· Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, sekcija slikopleskarjev, črkoslikarjev in fasaderjev (OZS)
· Državni zavod za poklicno izobraževanje, Bratislava (ŠIOV) – Slovaška
· Združenje izobraževalnih institucij, Bruselj (CPEONS) – Belgija
Slikopleskarska združenja:
· Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, Praga – Češka
· Landesinnungsverband des Bayerischen Maler-und Lackiererhandwerks, Munchen – Nemčija
· Landesinnung der Maler und Tapezierer Niederösterreich, St. Pölten – Avstrija
· Danske Malermestre, Kobenhavn – Danska
· Innung Dresden des Maler- und Lackiererhandwerkes – Nemčija
· Painting & Decorating Association (PDA) – Velika Britanija
V mesecu marcu 2021 je bilo na spletni konferenci vodstvu sekcije predstavljena tehnologija navidezne resničnosti (VR) in tehnologija razširjene resničnosti (AR), ki se za potrebe dela in izobraževanja tudi razvija v okviru projekta.
Navidezna resničnost (angleško Virtual Reality - VR) je obogatitev resničnega sveta s tridimenzionalnimi (3D) objekti. Gre za obliko računalniške simulacije, pri kateri ima udeleženec občutek, da se nahaja v umetnem okolju. Udeleženec si ogleduje okolje s pomočjo pametnega telefona, tablice ali s pomočjo pametnih očal. Senzorji zaznavajo premike udeleženčeve glave ali drugih delov telesa, kar povzroči spremembo navideznega položaja. Udeleženec lahko napravo opremljeno s senzorji uporablja tudi z rokami, kar mu omogoča navidezno uporabo orodij in premikanje predmetov v simuliranem okolju.
Razširjena resničnost (angleško Augmented Reality - AR) je popoln preskok v digitalni svet, ki poteka brez stika z realnim svetom le s pomočjo pametnih očal. Uporabnik opazuje in uporablja resnično okolje, ki je razširjeno oz. nadgrajeno z računalniško ustvarjenimi navideznimi predmeti. V takšnem okolju se uporabniku zdi, kot da resnični in navidezni predmeti sobivajo v istem okolju. Razširjena resničnost ima tri bistvene značilnosti; računalniško ustvarjeni navidezni predmeti in resnično okolje nastopajo združeno, navidezni predmeti so ustvarjeni v realnem času, njihov videz in odziv pa morata biti odvisna od uporabnika in sprememb v okolju, resnični in navidezni predmeti pa morajo delovati usklajeno, sicer je iluzija sobivanja resničnega in navideznega ogrožena.
Spletna stan projekta: https://www.paintingskillsacademy.eu/
Kontakt na OZS: igor.pipan@ozs.si