Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com Ustanova za humanitarno pomoč obrtnikom

25. oddaja IZZIVI

05. 04. 2018
Avtor: Mira Črešnar

Na voljo sredstva za zagonska podjetja

V oddaji tokrat o novih obveznostih, ki jih država nalaga obrtnikom in podjetnikom. OZS opozarja, da uredba o ravnanju z embalažo prinaša administrativne nesmisle. Bili smo tudi na predstavitvah Slovenskega podjetniškega sklada, ko so po Sloveniji seznanjali mlade s tem, kako do sredstev za nova zagonska podjetja, od 16. marca je sta na voljo dobra 2 milijona evrov.

Gost v studiu, Branko Meh,  predsednik OZS, je pojasnil,  zakaj novela uredbe o embalaži in ravnanju z odpadno embalažo, o kateri sicer več pišemo na prvih straneh revije, moti obrtnike in male podjetnike. Povedal je, da niti zbornica niti njeni člani ne nasprotujejo ustreznemu ravnanju z embalažo, nasprotujejo pa nepotrebnemu dodatnemu administrativnemu obremenjevanju. OZS želi, da država določi izjeme za poročanju o embalaži.

 

Pomoč mladim zagonskim podjetjem

Velenjsko podjetje Emmres naslavlja področje e-mail marketinga in z uporabo blockchain tehnologije. Z njihovo pomočjo bo nadležna vsiljena pošta kmalu preteklost, izdelek pa bo predvidoma na trgu do poletja. Svojo zgodbo o uspehu so ob predstavitvi spodbud za inovativna zagonska podjetja predstavili v Saša inkubatorju. Posamezno podjetje bo lahko na razpisu kandidiralo za do 54 tisoč evrov. V Saša inkubatorju so izvedli že kar nekaj delavnic s ciljem, da pripravijo podjetja na razpis, da se lahko, ko je razpis objavljen, lažje, hitreje in bolj uspešno prijavijo nanj.

Inovativna mlada podjetja morajo sicer za prijavo na razpis izpolnjevati vrsto pogojev, ki jih je v studiu predstavila Mateja Grobelnik iz Slovenskega podjetniškega sklada: »Podjetja morajo biti razvojno naravnana, morajo razvijati nekaj novega, s čimer trg ni nasičen. Na eni strani je torej pomembna inovativnost, na drugi pa trg. Jasno mora biti določena strategija trženja, podjetje mora vedeti, kako izdelek prodati.«

Slovenski podjetniški sklad objavlja razpis za mlada zagonska podjetja, v katerem bosta letos na voljo dobra dva milijona evrov, že trinajsto leto zapored. Ob tem so v Skladu zadovoljni, da podatki o prejemnikih sredstev iz minulih let kažejo, da ta podjetja ne končajo razvoja, ko je financiranje zaključeno, ampak ustvarjajo prihodke, rastejo in tudi prehajajo na globalne trge. Predvidevajo, da bodo letos podprli okrog 40 mladih podjetij. Poleg finančne podpore pa bodo podjetja deležna tudi vsebinske podpore v obliki mentorstev, dodatnega izobraževanja in svetovanja.

Za konec oddaje so avtorji oddaje pri vulkanizerjih poiskali nekaj informacij o menjavi in primernosti različnih  pnevmatik. Opozorili so tudi na starost novih pnevmatik in svetujejo, da so vozniki pozorni tudi na to.