
35. oddaja IZZIVI – obrt in podjetništvo
Avtor: Mira Črešnar
Po poletnem premoru se na televizijske zaslone vrača oddaja IZZIVI – obrt in podjetništvo. Povod za osrednjo temo, zavarovanja, je bil junijski požar v Miklavških pekarnah. Sicer pa so v oddaji govorili tudi o sezonskih delavcih in spomnili na začetke obrtnega sejma pred petdesetimi leti.
Družini Lešnik iz Miklavža na Dravskem polju se je 10. junija letos podrlo vse, kar so gradili dobri dve desetletji. Požar jim je tako rekoč v nekaj urah uničil proizvodne prostore pekarne in s tem ves trud, ki ga je prek 40 zaposlenih vlagalo v kruh in pekovske izdelke. Po požaru so ostali le uničeni prostori, v katerih bodo lastniki po izplačilu zavarovalne škode, ta naj bi znašala le nekaj 100 tisoč evrov, skušali vzpostaviti novo poslovno dejavnost.
V povezavi z dogodkom se je prav gotovo marsikomu porodilo vprašanje, če je naredil vse, kar je v njegovi moči, da bi se izognil težavam ob nepredvidenih dogodkih. Mag. Maja Krumberger, direktorica Slovenskega zavarovalnega združenja je v studiu spregovorila o zavarovanjih za obrtnike in podjetnike. »Kaj vse lahko obrtnik zavaruje, je predvsem odvisno od tega, s kakšno dejavnostjo se ukvarja. V vsakem primeru zavarovalnice priporočajo, da obrtniki in podjetniki sklenejo požarno zavarovanje in drugo škodno zavarovanje, ki se nanaša na njihovo poslovanje,« je med drugim povedala in opozorila na zavarovanje obratovalnega zastoja oziroma na zavarovanje potencialnih izgub, ko poslovni subjekt ne more poslovati zaradi nekega škodnega dogodka.
Krumbergerjeva je še svetovala: »Mogoče smo včasih nekoliko neprevidni. Zavarovanje je dobrina, ki je ne želimo imeti. Zavarovanje, ki ga plačamo, ni otipljivo. Po drugi strani pa zavarovanje asociira na neprijetne stvari. Zavarovanje kupimo prehitro, premalo se pozanimamo o podrobnostih, kaj posamezno zavarovanje prinaša. Zato svetujem, tudi obrtnikom in podjetnikom, da se z zavarovalnim zastopnikom pogovarjajo zelo temeljito. Da zelo jasno predstavijo svoje poslovanje, vsa tveganja in da sami poskrbijo, da se ta tveganja ne uresničijo.«
V oddaji so spregovorili tudi o sezonskih delavcih. Kot so povedali, v Sloveniji primanjkuje ročne delovne sile, ta trenutek pa se to najbolj pozna v kmetijstvu. V letih po koncu krize delovno silo le s težavo dobijo. Upokojencev, ki so prejšnja leta opravljali sezonska dela, je manj, mladih pa tako delo večinoma ne zanima.
Za konec so spomnili še na 1. obrtni sejem, ki je bil leta 1968 konec septembra organiziran na atletskem stadionu Kladivar v Celju. Takrat se je na 6.000 m2 se je predstavilo okrog 160 razstavljavcev.
