Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

41. oddaja IZZIVI - obrt in podjetništvo

29. 10. 2018
Avtor: Mira Črešnar

V Izzivih so se tokrat odpravili med podjetnice. Zbrale so se v Orehovem gaju v Ljubljani in predstavile svoje ideje in izdelke. Osrednja nit srečanja je bila promocija ponovnega začetka v podjetništvu. Začetki so pomembni tudi za osebe s posebnimi potrebami. V oddaji so preverili, kje so priložnosti zanje in kakšen posluh imajo za težko zaposljive osebe obrtniki in podjetniki.

 

Podjetnice iz vse Slovenije, zbralo se jih je okrog 150, so imele v Orehovem gaju v Ljubljani priložnost pokazati s čim se ukvarjajo. Rdeča nit dogodka v organizaciji Javne agencije SPIRIT je bila druga priložnost v podjetništvu. Na srečanju so izpostavili različne zgodbe, ki se lahko zgodijo mnogim, ki krenejo na lastno podjetniško pot, zato je še toliko bolj pomembno vedeti, da če podjetje propade, je dobro najti novo pot in način, kako se spet postaviti na svoje noge. Iz lastnih izkušenj so govorile mnoge podjetnice, pozitivne izkušnje so dokazovali tudi različni izdelki, udeleženke pa so ustvarjale lastno likovno delo, ki je pokazalo delček vsake zgodbe. Jernej Tovšak, direktor direktorata za internacionalizacijo, podjetništvo in tehnologijo na MGRT je ob tem dejal, da mora država narediti več, da neuspeh ne bo tretiran kot kriminal, saj številni podatki kažejo, da so prav najbolj uspešne zgodbe tistih, ki so nekoč že doživeli propad podjetja.

 

Zaposlitveni centri si želijo več sodelovanja z obrtniki in podjetniki

»Zaposlitveni center je oblika pravne osebe, ki zaposluje predvsem osebe z zaščitno zaposlitvijo. To je status, ki ga osebe dobijo ob koncu postopka zaposlitvene rehabilitacije. To je ocena, ki pravi, da je oseba zmožna za delo, je lahko zaposlena, njene zmožnosti pa so omejene. Take osebe se zaposlujejo izključno na zaščitenih delovnih mestih. Zaposlitveni center dobi odločbo, dovoljenje za delo, na podlagi določenih zahtev, ki jih predpiše ministrstvo,« je pojasnila delovanje zaposlitvenih centrov Sonja Bercko Eisenreich, direktorica Inštituta Integra, v okviru katerega med drugim deluje tudi zaposlitveni center. Podjetniki, ki se odločijo za sodelovanje s takimi centri, so zelo zadovoljni in tudi najboljši ambasadorji sodelovanja na tem področju. Pogosto se dogaja, da obrtniki in podjetniki ne razmišljajo o takšnem sodelovanju zaradi nepoznavanja, premalo izkušenj in občutka, da je vse preveč zaposleno. »Ko enkrat stopijo z nami v stik, ko nas spoznajo, običajno vse ovire odpadejo,« je še dejala direktorica Inštituta Integra.

V oddaji so predstavili še primer zaposlitvenega centra Avantus iz Maribora, kjer je zaposlitev našlo dvanajst oseb. V zaposlitvenem centru ne delajo le z invalidi. Lani so dobili še projekt, še letos pa bi radi vzpostavili tudi varno točko za invalide. 

 

Gumbi se vračajo

V Savinjski dolini že 80 let posluje podjetje, ki izdeluje gumbe. Zdaj so v njem trije zaposleni, pred dvajsetimi leti pa jih je bilo več deset. S krizo so ugasnile mnoge tekstilne tovarne, zato v podjetju iščejo nove tržne niše kam prodati gumbe. Izdelujejo tudi različne medalje, spominke in drugo.  »Doslej so razvili 5.122 modelov gumbov, vsakega pa lahko naredijo v različnih velikostih, barvah in materialih,« je povedala Nataša Dolejši, direktorica podjetja Dolejši modni gumbi. Dodala je še, da se gumbi vračajo: »Prihaja trend običajnih velikosti gumbov, dvoredno zapenjanje, gumb pa ni le v funkciji zapenjanja, ampak tudi kot dekorativni element.«