
42. oddaja IZZIVI - obrt in podjetništvo
Avtor: Mira Črešnar
Domače malo drugače
Zgodovina gostilne Mihovec v Zgornjih Pirničah pri Medvodah sega v leto 1857. Jernej Petač, ki je obenem prvi predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, je za oddajo pojasnil, da pod isto streho danes živijo štiri generacije. Kaj je tista redeča nit? »Veselje do dela, da ni zamer in da se navade prenašajo iz roda v rod. Marsikaj je treba tudi potrpeti,« meni Petač. Na kmetiji Mihovec imajo 25 hektarjev njiv, na katerih pridelujejo zelenjavo in žita. Hišni slogan domače malo drugače pomeni, da v gostilni strežejo domače jedi s sodobnim pridihom. Hči Mojca, ki sedaj vodi gostilno, pravi, da je danes celo zaželeno, da gostje vidijo domače sestavine. »Pri nas radi pokažemo to, kar imamo doma,« pravi Mojca. Gostilna Mihovec je tudi članica Gostilne Slovenija, blagovne znamke Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. »To je dobra pot za razvoj podjetništva v tvoji branži,« še dodaja Mojca.
Kateri paket naj podjetnik izbere?
Nataša Colnar iz NLB je v studijskem pogovoru predstavila prednosti uporabe določenih produktov. Mobilna banka Klik pro je denimo namenjen tistim, ki so veliko na poti. Namenjena je enostavnim plačilom, oddaji naročil. E-banka Pro klik pa je namenjena zahtevnejšim transakcijam in računovodskim servisom. Osebno poslovni račun je primeren zlasti za manjše podjetnike, ki imajo manj prometa, ki uporabljajo zgolj Klikin in ki ne potrebujejo financiranja. Colnarjeva je izpostavila tudi nekaj novosti v NLB, s čimer želijo izboljšati uporabniško izkušnjo. Na mobilni banki Klik pro je tako po novem mogoče zgolj z nekaj kliki skleniti kredit. Novost je tudi kontaktni center, ki deluje 24 ur na dan, vse dni v letu. Storitve in klici pa so brezplačne.
Muzej starih obrti
V Muzeju starih obrti v Lučah obiskovalce popeljejo v 19. stoletje. Zbiratelj starin Jože Kaker je začel zbirati predmete, ki so se drugim ljudem zdele nepomembne, občina pa jih je shranila v lesenih hiškah. V muzeju so na ogled predmeti poklicev, ki so bili nekoč razširjeni v tem delu Slovenije. »Predmete sem začel zbirati pred 40 leti. Navdušil me je star kavni mlinček, nato sem začel predmete aktivno zbirati. Ponavadi hranim takšno stvar, ki je drugim nepomembna,« pojasnjuje Kaker. Muzej na prostem je namenjen predvsem šolam in turistom, ki jih je v Lučah vedno več. Lani jih je bilo že 16 tisoč.