Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
OMREŽNINE

OZS: Pričakujemo, da bo tudi gospodarstvo deležno razbremenitev pri omrežnini

30. 01. 2025
Avtor: Mira Črešnar
OMREŽNINE

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije vnovič opozarjamo, da je nov način obračunavanja omrežnin prizadel številne obrtnike in podjetnike, s tem pa so ogrožena tudi podjetja in delovna mesta. Z razočaranjem ugotavljamo, da predlog Zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodinjske odjemalce, ki ga bo danes obravnaval Državni zbor, ne vključuje tudi gospodarstva.

Tudi malo gospodarstvo, obrtniki in podjetniki, ki predstavljajo več kot 99,8 odstotka slovenskega gospodarstva, so zaradi novega načina obračunavanja omrežnin prejeli višje položnice za elektriko. Nov sistem tako zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. V OZS smo mnenja, da mora vlada sočasno poskrbeti tudi za gospodarstvo, ki daje delovna mesta več sto tisoč zaposlenim.

»Obljube odločevalcev so bile, da bodo do konca leta 2024 pripravili interventni zakon ne samo za gospodinjstva, ampak tudi za gospodarstvo. Žal pa so v predlogu zakona na gospodarstvo očitno pozabili. Pričakujemo, da bo vlada po vzoru pomoči za gospodinjstva pomagala tudi gospodarstvu,« je kritičen Blaž Cvar, predsednik OZS.

Obrtniki in podjetniki, ki svoje delo opravljajo predvsem v tarifnih blokih, kjer so stroški omrežnine visoki, svojega dela zaradi novega sistema omrežnin ne morejo prilagoditi. Če bi se želeli prilagoditi, bi to pomenilo, da bi uvedli nočno delo, kar je povsem neživljenjsko. Prihaja pa tudi do situacij, ko podjetnik zaradi nejasnosti metodologije, vezano na dogovorjeno obračunsko moč, ne ve, ali lahko vklopi dodatne stroje, saj se boji, da bi s tem presegel obračunsko moč. To moti delovni proces v podjetju, hkrati pa podjetnik ne more vedeti, kolikšno kazen za presežno obračunsko moč bo moral plačati, če vklopi dodatne stroje. To vsekakor vnaša dodatno negotovost v poslovanje podjetja.

V OZS hkrati opozarjamo, da je interventni zakon zgolj začasna rešitev. Edina dolgoročna rešitev za nastalo situacijo bi bila, da se uvede prejšnjo metodologijo oz. da se sistem zastavi na bolj transparenten in enostaven način.

 

Preberite tudi