Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
TRGOVINA

Poslovanje trgovskih podjetij v letu 2023

22. 08. 2024
Avtor: Edina Babnik
TRGOVINA

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj je v letu 2023 izvedel analizo poslovanja trgovskih podjetij, pri čemer so se osredotočili na statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb v dejavnosti trgovina ter vzdrževanje in popravila motornih vozil (G). Trgovinska podjetja predstavljajo eno največjih v slovenskem gospodarstvu, saj pomembno prispeva k skupni dodani vrednosti, neto čistemu dobičku ter številu zaposlenih v vseh gospodarskih družbah.

Poslovanje trgovskih podjetij v zadnjih letih zaznamujejo vplivi pandemije in naraščajoči stroški, povezani z energenti ter splošno draginjo. Kljub tem izzivom so trgovska podjetja v letu 2023 poslovala pozitivno, pri čemer se je neto čisti dobiček znova povečal, vendar ostal pod rekordnim nivojem iz leta 2021. Tretje leto zapored se je nadaljevala rast dodane vrednosti, produktivnosti in dobička v družbah, ki se ukvarjajo s trgovino z motornimi vozili. Podobna rast se je odražala tudi pri družbah v trgovini na debelo, ki so kljub poslabšanju finančnega poslovanja leto zaključile s primerljivim dobičkom kot leta 2021. Na drugi strani se je poslovanje družb v trgovini na drobno po enoletnem poslabšanju v letu 2023 izboljšalo, a ni doseglo rezultatov iz leta 2021.

Padec koncentracije pretežno živilskih prodajaln, ki je v Sloveniji prisoten od leta 2007, se je po nihanjih med pandemijo v letu 2023 nadaljeval. K temu je prispevalo propadanje manjših podjetij ter njihovo prevzemanje s strani večjih. Posebej opazno je poslabšanje poslovanja nespecializiranih prodajaln, ki prevladujejo na trgu, kot so hipermarketi in diskonti. V teh prodajalnah se je po prepolovitvi dobička v letu 2022, le-ta v letu 2023 še dodatno zmanjšal za skoraj petino, kar je posledica umirjene rasti trošenja gospodinjstev, večje previdnosti pri porabi ter naraščajočih stroškov nabave blaga, materiala in storitev. Po drugi strani pa se je poslovanje specializiranih prodajaln z motornimi gorivi, po znatnem padcu dobička v letu 2022, v letu 2023 močno izboljšalo, dosežen pa je bil tudi najvišji neto čisti dobiček v opazovanem obdobju.

Dejavnost trgovine po dodani vrednosti, neto čistem dobičku ter številu zaposlenih ostaja ena ključnih gospodarskih panog v Sloveniji, ki je po vseh kazalnikih takoj za predelovalnimi dejavnostmi, po številu družb pa največja. Po znatnem povečanju zadolženosti trgovskih družb v letu 2022 je leta 2023 prišlo do njenega zmanjšanja.

Trgovinska panoga v Sloveniji še naprej igra ključno vlogo v gospodarstvu, pomembno prispeva k BDP in zaposlenosti. Kljub izzivom, ki jih prinašajo digitalizacija, spreminjajoče se potrošniške navade in naraščajoči stroški energentov, panoga ostaja vitalna. Veliki trgovski centri, ki s svojimi digitalnimi inovacijami krepijo konkurenčnost, ostajajo osrednji igralci na trgu, medtem ko trgovina na debelo nadaljuje s stabilno rastjo kljub makroekonomskim izzivom.