Strokovno srečanje lesarjev na Vranskem bo v petek 13. septembra 2024 na Vranskem
Avtor: Iris Brkovič
Sekcija lesnih strok pri OZS tudi letos pripravlja tradicionalno strokovno srečanje lesarjev, ki bo v petek, 13. septembra 2024 ob 12 uri na že znani lokaciji Na jasi, Miklavž pri Taboru 12, 3304 Tabor.
Za letošnje srečanje smo za vas pripravili zanimiva predavanja, pričeli pa bomo z novo Uredbo EU o preprečevanju krčenja in degradacije gozdov (EUDR - EU Deforestation Regulation), zakonodajnim aktom, ki prepoveduje uvoz, prodajo in izvoz izdelkov povezanih s krčenjem in degradacijo gozdov na trgu EU.
Aktualno temo bo predstavil Samo Tuma, vodja prodaje in marketinga v mednarodnem podjetju s skoraj 200-letno tradicijo Bureau Veritas. Glavni cilj družbe je nuditi odjemalcem vse storitve, ki so potrebne za doseganje, ohranjanje in dokazovanje skladnosti z zahtevami na področju kakovosti, okolja, varnosti in zdravja pri delu ter družbene odgovornosti.
Glavni namen uredbe EUDR je zmanjšati vpliv evropske porabe na svetovne gozdove, zaščititi biotsko raznovrstnost in se boriti proti podnebnim spremembam. Nanaša se na proizvode, kot so les, palmovo olje, soja, kava, kakav, guma, in goveje meso ter tudi na vse druge, ki so iz teh proizvedeni (npr. pohištvo, pnevmatike, usnje in papirnati izdelki..). Velika podjetja, ki dajejo na EU trg te izdelke, bodo morala že po 31. decembru 2024 dokazati (izvesti skrben pregled svojih dobavnih verig), da njihovi izdelki niso povezani z nezakonitim krčenjem ali degradacijo gozdov. Za srednja in mala podjetja pride ta zahteva v poštev po 30.6.2025. V navezavi na to se predvideva vzpostavitev kompleksnega informacijskega sistema, strogega nadzora in velikih kazni. Če poenostavimo, gre za uredbo o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja in/ali degradacije gozdov nikjer na svetu. Z novim sistemom naj bi čim bolj zmanjšali prispevek Evropske unije h krčenju in degradaciji gozdov po vsem svetu, ob tem pa tudi zmanjšali prispevek Unije k emisijam toplogrednih plinov in izgubi biotske raznovrstnosti na svetovni ravni. Na trgu EU bodo tako dovoljeni le “čisti” izdelki, s čimer naj bi se krčenje in degradacija gozdov na vsem svetu zmanjšalo. Uredba je bila sprejeta lani in bo v celoti začela veljati s 1. januarjem 2025. Pristojni organ je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR).
OZS, Sekcija lesnih strok je skupaj s projektnimi partnerji iz Slovenije in Avstrije uspešno pridobila tri-letni projekt LifeLongWood (Interreg SI-AT 2021-2027)
ki daje poudarek predvsem na čezmejno sodelovanje za promocijo lesa kot vira in poklicnega področja prihodnosti in vam bomo kratko predstavili ključna področja na katere se projekt osredotoča.
Ker je les kot naravni vir ena od največjih prednosti tako v Sloveniji, kakor tudi v Avstriji, smo mnenja, da je sedaj čas za ukrepe, ki bodo lesni panogi v prihodnosti tudi na mednarodnem trgu zagotovili možnost delovanja in konkurenčnosti. Eden izmed pomembnejših ciljev projekta, ki ga bomo izvajali še vse do konca 2026 je, da se z doslednim pristopom na vseh ravneh izobraževanja mladim, pa tudi odraslim, ki želijo spremeniti svojo poklicno pot, zagotovi poklicne in karierne možnosti v lesni panogi.
Iz. prof. dr. Jaka Cepec bo predstavil Zavarovanje pogodbenih obveznosti v fazi sklenitve pogodbe. V okviru te teme bomo s praktičnimi primeri odgovorili na tri bistvena vprašanja:
- “Vstopate v novo poslovno razmerje, ne zaupate sopogodbeniku in ne veste kako bi zavarovali pogodbene obveznosti?”
- "Poslovni partner naroči blago, ne želi plačati vnaprej, vi pa niste prepričani, da bo sploh lahko plačal?"
- "Kako si lahko že s pogodbo izboljšate položaj v morebitni kasnejši izvršbi ali stečaju?"
Z naraščajočim številom kibernetskih groženj in napadov, se moramo s skupnimi močmi boriti za varnejši digitalni svet. Toni Jeršin strokovnjak na področju kibernetske varnostni, Direktor centra za kibernetsko varnost pri podjetju Anni bo predstavil temo Digitalne zlorabe ter kibernetska tveganja za podjetja. V okviru predavanja se bomo dotaknili trendov v kibernetski varnosti, zakaj se dogajajo, kaj so ključni izzivi za podjetja ter delili prakse in načine, kako skupaj okrepiti naše sisteme pred grožnjami.
Strokovni del srečanja pa bomo zaključili s predavanjem na temo Uporaba ChatGPT in sodobnih orodij umetne inteligence (UI) za delo in prodajo, kar bo predstavila Biserka Kišič, strokovnjakinja za digitalni marketing, direktorica podjetja Kisik komunikacije d.o.o. in sicer s praktičnim prikazom na sledečih primerih:
- ChatGPT uporabimo za generiranje idej, kaj naj kot izdelovalci lesenih izdelkov (pohištvo, lesen nakit, omare, mize ipd.) objavljamo na izbranem družbenem kanalu - npr. na Facebooku (FB) ali Instagramu (IG). Naj nam torej ponudi 5 vsebinskih idej za objave na FB ali IG;
- Za teh 5 predlogov naj ChatGPT spiše konkretne objave – 5 objav za FB ali IG;
- ChatGPT nam na podlagi slike izdelka spiše njegov opis, primeren za spletno trgovino ali katalog;
- ChatGPT nam pomaga sestaviti pismo strankam, kjer jih obvestimo, da imamo nove izdelke v kolekciji masivnega pohištva in da jih vabimo na dan odprtih vrat;
- Z orodjem CANVA ustvarimo tudi vizualno FB objavo ali IG post ali oboje in če bo še čas na srečanju, kako z orodjem CANVA ustvarimo enostavno brošuro s prikazom naših izdelkov in barv podjetja.
Program strokovnega srečanja, petek 13.9.2024:
12:00 Prihod in evidentiranje udeležencev srečanja
(»podprto« s prigrizki), druženje s partnerji in sponzorji srečanja
13:00 Uvodni pozdravi
14:00 Nova Uredba EU o dostopnosti proizvodov povezanih s krčenjem gozdov– Uredba EUDR
bo predstavil Samo Tuma, vodja prodaje in marketinga, Bureau Veritas, d.o.o.
14:45 Predstavitev projekta LifeLongWood
15:00 Odmor
15:30 Zavarovanje pogodbenih obveznosti v fazi sklenitve pogodbe
- razlika med obljubo in pogodbo – zakaj je to pomembno
- pregled enostavnih institutov za zavarovanje pogodbenih obveznosti (ara, pogodbena kazen, poroštvo, zastavna pravica, pridržna pravica, deponiranje in drugo) ,
- prelet možnosti uporabe kompleksnejših instituti za zavarovanje pogodbenih obveznosti
bo predstavil izr. prof. dr. Jaka Cepec
16:15 Digitalne zlorabe ter kibernetska tveganja za podjetja
bo predstavil Toni Jeršin, Direktor centra za kibernetsko varnost pri podjetju Anni d.o.o.
16:45 Odmor
17:15 Uporaba ChatGPT in sodobnih orodij umetne inteligence (UI) za delo in prodajo
- Prikaz praktične uporabe programa ChatGPT za trženje in prodajo na konkretnih primerih
bo predstavila Biserka Kišič, strokovnjakinja za digitalni marketing, direktorica podjetja Kisik komunikacije d.o.o.
Predviden zaključek je ob 17:45 uri na kar sledi druženje ob pogostitvi, izmenjava mnenj in druženje s sponzorji!
Udeležba na strokovnem srečanju je brezplačna, kar gre prav posebna zahvala našim partnerjem
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Direktorat za lesarstvo in
SPIRIT Slovenija
ter sponzorjem:
Bureau Veritas d.o.o.
DO-RAL d.o.o
Emil Frey Avtocenter d.o.o.
KANSAI HELIOS Slovenija d.o.o.
Henelit d.o.o.
Intercet d.o.o.
J.u.A. Frischeis d.o.o.
Jeles d.o.o.
Leitz, orodja, d.o.o.
LESOPRODUKT trgovsko in posredniško podjetje d.o.o.
Lestur d.o.o.
NORICA d.o.o.
ODAKO d.o.o.
ROTHOBLASS srl.
Rujz design d.o.o.
Starman d.o.o.
Prijavite se tako, da izpolnite (klikni) - Spletno prijavo na dogodek
V upanju, da smo izbrali za vas zanimive teme in da vam bodo pridobljene informacije prišle prav na vaši poslovni poti, vas lepo pozdravljamo in se veselimo srečanja z vami!
UO Sekcije lesnih strok pri OZS