Inflacija aprila v Sloveniji in Nemčiji
Avtor: Anton Šijanec
V Sloveniji so se življenjske potrebščine v primerjavi z lanskim aprilom povprečno podražile za 3,0 %, v primerjavi z letošnjim marcem pa za 1,0 %. Pri storitvah so se cene na letni ravni v povprečju zvišale za 4,5 %, pri blagu pa za 2,3 %. Letna stopnja inflacije v Nemčiji pa je aprila znašala 2,2 odstotka, kar je toliko kot marca.
Slovenija - Inflacija na letni ravni 3,0-odstotna, na mesečni 1,0-odstotna
Življenjske potrebščine so se v primerjavi z lanskim aprilom povprečno podražile za 3,0 %, v primerjavi z letošnjim marcem pa za 1,0 %. Pri storitvah so se cene na letni ravni v povprečju zvišale za 4,5 %, pri blagu pa za 2,3 %.
Letna inflacija navzdol
Rast cen se je v aprilu na letni ravni znižala na 3,0 %. Nazadnje smo tako nizko letno stopnjo inflacije izmerili oktobra 2021. Storitve so se v povprečju podražile za 4,5 %, blago pa za 2,3 %. Cene blaga dnevne porabe in poltrajnega blaga so se zvišale za 3,2 % oz. 1,8 %, medtem ko so cene trajnega blaga upadle za 0,7 %. K letni inflaciji so največ, 0,6 odstotne točke, prispevale za 4,8 % višje cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo. Za 7,3 % dražje gostinske in nastanitvene storitve so dodale še 0,5 odstotne točke. Cene hrane in brezalkoholnih pijač so na letni ravni ostale nespremenjene.
Mesečna inflacija 1,0-odstotna
Aprila so bile cene življenjskih potrebščin v primerjavi s prejšnjim mesecem v povprečju višje za 1,0 %. K mesečni inflaciji so največ, 0,5 odstotne točke, prispevale podražitve v skupini rekreacija in kultura – v tej smo najizrazitejši dvig cen zaznali pri počitniških paketih (za 13,8 %). Za 4,2 % dražja oblačila in obutev so k mesečni inflaciji dodale 0,3 odstotne točke. S po 0,1 odstotne točke so sledile podražitve v skupinah zbiranje odpadkov (dvig cen za 7,0 %), nastanitvene storitve (za 5,2 %) in najemnine (za 2,9 %). Dodatne 0,1 odstotne točke so prispevale višje cene pogonskih goriv – bencin se je podražil za 3,0 % in dizelsko gorivo za 0,9 %, prav toliko pa še preostale podražitve v aprilu. Po drugi strani je inflacijo za 0,2 odstotne točke ublažila cenejša hrana (za 1,1 %), za 0,1 odstotne točke pa še cenejši rezervni deli in dodatki za osebna vozila (za 9,8 %).
Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v aprilu 3,0-odstotna (v prejšnjem aprilu 9,2-odstotna). Mesečna rast cen je znašala 0,7 %. Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 5,1 %, cene blaga pa za 1,9 %. Blago dnevne porabe se je podražilo za 3,0 % in poltrajno blago za 1,0 %, medtem ko je bilo trajno blago cenejše za 1,6 %.
Podatki o inflaciji za vse države članice EU so na voljo za marec 2024 in so dostopni na tej povezavi >>>. Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila marca v državah članicah EMU 2,4-odstotna (mesec prej 2,6-odstotna) in v državah članicah EU 2,6-odstotna (mesec prej 2,8-odstotna). Najnižjo so izmerili v Litvi (0,4-odstotna), najvišjo pa v Romuniji (6,7-odstotna); v Sloveniji je znašala 3,4 %.
Tabela z najnovejšimi podatki je na voljo v podatkovni bazi SiStat >>>.
Inflacija v Nemčiji aprila nespremenjena
Letna stopnja inflacije v Nemčiji je aprila znašala 2,2 odstotka, kar je toliko kot marca, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes objavil zvezni statistični urad. Inflacija tako ostaja najnižja v treh letih, kar po navedbah AFP krepi pričakovanja, da bo Evropska centralna banka (ECB) kmalu začela zniževati osrednje obrestne mere.
K stabilizaciji inflacije so po navedbah statistikov najbolj prispevale cene energentov, ki so se v primerjavi z lanskim aprilom znižale za 1,2 odstotka. Upad je bil sicer manjši kot marca.
Brez upoštevanja hrane in energentov se je inflacija v primerjavi z marcem znižala za 0,3 odstotne točke na tri odstotke. Cene hrane so se zvišale za 0,5 odstotka, storitev pa za 3,4 odstotka.
Nemška vlada za letos pričakuje 2,4-odstotno inflacijo, kar bi v primerjavi z lanskim letom pomenilo 3,5-odstotno znižanje. Umirjanje inflacije po ocenah analitikov krepi pričakovanja, da bo svet ECB na naslednjem zasedanju junija znižal osrednje evrske obrestne mere. Od julija 2022 do lanskega oktobra jih je v rekordnem ciklu zaostrovanja denarne politike dvignil desetkrat zapored, nato pa jih je puščal nespremenjene.
Osrednja obrestna mera za operacije glavnega refinanciranja je tako pri 4,50 odstotka ter s tem najvišje od časa pred zadnjo finančno in gospodarsko krizo.
Vir: SURS in STA