Obrtniki in podjetniki ostro nasprotujejo plačevanju nadomestil za fotokopiranje
Avtor: Eva Mihelič
Člani upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so na februarski seji med drugim obravnavali tudi obveznost plačila nadomestil za fotokopiranje avtorskih del, ki izhaja iz Skupnega sporazuma o fotokopiranju avtorskih del prek obsega iz 50. člena Zakona o avtorski in sorodnih pravicah pri opravljanju gospodarske dejavnosti v Sloveniji, in taki obveznosti ostro nasprotujejo.
»Zdi se nam nesprejemljivo, da nas obrtnike in podjetnike že samo posedovanje določene naprave zavezuje k plačevanju dajatve oziroma nadomestila za fotokopiranje avtorskih del, čeprav jo uporabljamo izključno za razmnoževanje internih dokumentov, in temu ostro nasprotujemo,« je med drugim na seji upravnega odbora poudaril predsednik OZS Branko Meh in se vprašal, kje so meje obremenjevanja z različnimi dajatvami s področja avtorskega prava.
Mnogi obrtniki in podjetniki so v zadnjem času prejeli poziv kolektivne organizacije SAZOR, ki varuje dela s področja književnosti, znanosti, publicistike in njihovih prevodov, za sklenitev licenčne pogodbe za fotokopiranje del prek obsega iz 50. člena Zakona o avtorski in sorodnih pravicah oziroma podajo izjavo, da ne posedujejo naprave za fotokopiranje oziroma fotokopiranja ne naročajo pri drugemu podjetju.
Člani upravnega odbora OZS so se strinjali, da je nedopustno, da se vsakih nekaj mesecev gospodarstvo dodatno obremeni z novimi obveznostmi in nadomestili. Ob tem so ponovno spomnili na zahtevo, da se obveznostim vsem kolektivnim organizacijam plačuje preko ene položnice na en račun, kasneje pa naj si zneske med sabo razdelijo same.
Ob tem pa je člane upravnega odbora OZS zmotilo tudi dejstvo, da je Skupni sporazum v imenu gospodarstva v celoti podpisala Gospodarska zbornica Slovenije.