Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
UPRAVNI ODBOR OZS

Pogoji za pobiranje prispevka za dolgotrajno oskrbo še niso izpolnjeni

25. 02. 2025
Avtor: Eva Mihelič
UPRAVNI ODBOR OZS

Člani Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so na današnji seji ponovno ostro nasprotovali dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva. Ob tem so izpostavili tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos, in posebej poudarili, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, saj vse več analiz kaže, da to izgublja konkurenčnost oziroma je celo ogroženo. »Samostojni podjetniki so tisti, ki obremenitve najtežje prenašajo. Poleg vseh dosedanjih se jim julija obeta tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo,« je med drugim dejal predsednik OZS Blaž Cvar, ob tem pa opozoril: »Ta naj bi državi prinesel okrog 700 milijonov evrov, še vedno pa se ne ve, kako se bo zakon sploh izvajal. Kje bodo ljudje dobili oskrbo, če ne bo kadrov. Zato predlagamo, da se, dokler ni kadra in storitev, pobiranje tega prispevka odloži vsaj za eno leto.«

Član upravnega odbora Marko Gorjak, predsednik OOZ Maribor, je ob tem poudaril: »Zamik začetka pobiranja prispevka je nujen, saj je zakon, kot rečeno, nemogoče izvajati, poleg tega pa so danes razmere povsem drugačene kot takrat, ko je bil sprejet.«

Več članov upravnega odbora je menilo, da so obremenitve obrtnikov in podjetnikov presegle razumno mejo, da ne gre več in da tudi zaradi tega vse več samostojnih podjetnikov odhaja na črni trg in v tujino.

Vsakršne dodatne obremenitve gospodarstva so povsem nesprejemljive

Člani Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so na današnji seji ponovno obravnavali tudi vladna izhodišča za pokojninsko reformo in odločno napovedali, da bo zbornica vztrajala pri svojih stališčih, od njih ne bo odstopala in dodatnih obremenitev za gospodarstvo ne bo dovolila.

Izrazili so zavedanje, da mora pokojninska blagajna postati vzdržna, a ob tem poudarili, da je, dokler na mizi ni celotnega besedila zakona, nemogoče govoriti, da je pokojninska reforma tik pred sprejetjem.

Posebej so opozorili na povišanje prispevkov zaradi dviga povprečne plače in drugih obremenitev, kar bo marsikateremu podjetju prevelik strošek. »Zato je tudi povišanje zavarovalne osnove, kot izhaja iz izhodišč pokojninske reforme, povsem nesprejemljivo,« so poudarili člani upravnega odbora.