Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Poostren nadzor nad taksisti

06. 12. 2018
Avtor: Jasmina Malnar Molek

FURS že daljše obdobje izvaja poostrene nadzore pri taksistih. Gre za eno izmed rizičnih dejavnosti, pri kateri zaznavamo številne nepravilnosti.

V obdobju od 2014 do 2016 je bilo v dejavnosti obratovanja taksijev opravljenih preko 700 nadzorov, nepravilnosti so bile ugotovljene v 33 % nadzorov, pri tem je bilo ugotovljenih 106 kršitev zakonodaje. V teh postopkih so bile dodatno ugotovljene davčne obveznosti v skupni višini preko 250.000 EUR.

Prav zaradi visokega deleža ugotovljenih nepravilnosti je FURS tudi v letih 2017 in 2018 nadaljeval z nadzori v taksi dejavnosti. Nadzori se opravljajo na področju celotne Slovenije, največ nadzorov pa je bilo opravljenih na območju Ljubljane (50%). Pri nekaterih zavezancih so bili nadzori zaradi ponavljajočih kršitev opravljeni tudi večkrat.

V letu 2017 je bilo opravljenih 213 nadzorov, do konca novembra 2018 pa je bilo izvedenih že 442 nadzorov. Nepravilnosti so bile ugotovljene v več kot 30 % nadzorov. Pri tem so bile obračunane tudi dajatve v skupni višini 307.399 EUR, ki se v največjem deležu nanašajo na DDV ter na prispevke za socialno varnost.

Najpogostejše zaznane nepravilnosti na področju nadzora taksistov so zaposlovanje na črno, tudi delo na črno, nepravilnosti v zvezi z izdajanjem računov, nepredložitev obračunov prispevkov za socialno varnost, nepravilnosti v zvezi z licencami, itd.

Pri izvajanju tovrstnih nadzorov moramo v primerih, kjer gre za številne ponavljajoče kršitve zakonodaje, uporabiti tudi ukrep prepovedi opravljanja dejavnosti in pečatenje. Prepoved opravljanja dejavnosti je eden od strožjih ukrepov po Zakonu o finančni upravi, ki ga FURS uporablja v primerih, ko je to nujno potrebno zaradi dokazovanja, zavarovanja dokazov in preprečitve nadaljnjih kršitev. Namen ukrepa je dosežen, ko zavezanec preneha s kršitvijo na način, da odpravi nepravilnosti, ki so mu naložene v odločbi.

Vir: FURS