Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
EUROSTAT

Pred 8. marcem - Najmanj evropskih žensk dela v obrti

04. 03. 2024
Avtor: Anton Šijanec
EUROSTAT

Kot je pred Mednarodnim dnevom žensk objavil Eurostat, so v lanskem tretjem četrtletju ženske predstavljale nekaj manj kot polovico vseh zaposlenih v EU. Ženske so predstavljale skoraj dve tretjini zaposlenih v uradniških podpornih službah, medtem ko so predstavljale le desetino vseh zaposlenih v obrti. Kje so torej zaposlene evropske ženske in koliko jih je v posameznih dejavnostih?

Žensk je vseeno realno zaposlenih več kot polovica

V tretjem četrtletju 2023 je bila v EU večina zaposlenih, starih od 15 do 64 let, moških, in sicer 53,5 odstotka. Ženske so tako predstavljale 46,5 odstotka delovne sile, izhaja iz zadnjih objavljenih podatkov evropskega statističnega urada Eurostat.

Kot pred prihajajočim Mednarodnim dnevom žensk ugotavljajo statistiki, so, kljub omenjenemu manjšemu številu, v nekaterih glavnih poklicnih skupinah, razvrščenih po Mednarodni standardni klasifikaciji poklicev, ženske vseeno predstavljale večino zaposlenih.

Največ, kar 92% jih dela v vzgoji in izobraževanju

Tako so ženske predstavljale 65,8 odstotka zaposlenih v uradniških podpornih službah, 63,5 odstotka zaposlenih v storitvah in prodaji, 54,3 odstotka med strokovnimi poklici, npr. učitelji in znanstvenimi delavci, ter 53 odstotkov med delavci za preprosta dela.

Podatki Eurostata za posamezne poklice ob tem pokažejo, da so ženske predstavljale 92,6 odstotka vseh v skupini vzgojiteljev in pomočnikov učiteljev. Veliko večino zaposlenih so ženske predstavljale tudi v skupini tajnikov oz. poslovnih sekretarjev (89,3 odstotka), med osnovnošolskimi učitelji in predšolskimi vzgojitelji (88,2 odstotka), med zdravstvenimi delavci in v babištvu (87,5 odstotka) ter med čistilci in pomočniki v gospodinjstvih, hotelih in pisarnah (86,5 odstotka).

Med tehniki in strokovnimi sodelavci so bile ženske enako zastopane kot moški (50 odstotkov). Med vodstvenimi delavci je medtem delež žensk znašal 34,7 odstotka.

Najmanj, le 11% žensk pa dela v obrtnih poklicih

Na drugi strani pa so bile po poklicnih skupinah ženske redko zaposlene kot obrtnice (11,1 odstotka) ter upravljavke in monterke strojev in naprav (17,9 odstotka).

Med posameznimi poklici so ženske predstavljaje 1,4 odstotka vseh zaposlenih v gradbeništvu in sorodnih poklicih. Med delavci, zaposlenimi v strojni mehaniki in s tem povezanih servisnih storitvah, je bil delež žensk 2,9-odstoten, med inštalaterji in serviserji električne opreme 3,1-odstoten, med varilci 3,7-odstoten ter vozniki težkih tovornih vozil in avtobusov 3,8-odstoten.

 

Vir: STA