
Tvegan kapital ženskim zagonskim podjetjem izrazito ni naklonjen
Avtor: Anton Šijanec

Ne samo danes na dan žena, vedno bi morali pozitivno gledati na podjetniške ideje žensk, še posebej, ker so te praviloma premišljene in zelo dobre. Pa temu žal ni tako, še posebej na polju tveganega kapitala, za katerega se izkaže, da je v naši širši regiji v odnosu do ženskega zagonskega podjetništva izrazito neenakopraven. Razmislimo, zapisano v nadaljevanju je morda tudi priložnost!
Ženskim zagonskim podjetjem le 1% tveganega kapitala
Razlike med spoloma v industriji zagonskih podjetij so še vedno močno prisotne, je pokazala raziskava v okviru projekta, ki obravnava vrzel v naložbah tveganega kapitala v regiji srednje in vzhodne Evrope. Podjetjem, ki so jih ustanovile ženske, je namreč namenjen le en odstotek sredstev za zagonska podjetja iz te regije.
Leta 2020 je bil za vsak evro, vložen v zagonska podjetja iz srednje in vzhodne Evrope, le en cent namenjen podjetjem, ki so jih vodile izključno ženske, in pet centov podjetjem s spolno mešanim vodstvom, je pokazala raziskava družb European Women in VC, Experior VC in Unconventional Ventures, sofinancirala pa jo je Evropska komisija.
Le desetino zagonskih podjetij vodijo ženske
Eden od razlogov za takšno stanje je, da je zagonskih podjetij, ki jih vodijo izključno ženske, manj od podjetij, ki jih vodijo moški ali je njihovo vodstvo spolno mešano. V evropskem merilu so leta 2022 namreč le eno od desetih ustanovljenih podjetij vodile izključno ženske. "Vendar to ni zadostna razlaga. Razlike v številu podjetnic niso tako velike kot v tokovih sredstev, če upoštevamo spol vodij," so v sporočilu za javnost opozorili avtorji raziskave.
Tvegan kapital pa večinoma upravljajo moški
Poročilo, nastalo na podlagi raziskave, izpostavlja tudi, da 85 odstotkov odločevalskih položajev v institucijah, ki vlagajo v zagonska podjetja, zasedajo moški: "Ti posamezniki običajno vzdržujejo močnejše poslovne odnose s podjetniki moškega spola kot s podjetnicami in so pri sprejemanju ključnih odločitev bolj nagnjeni k usmerjanju sredstev v podjetja, ki jih vodijo moški."
Vzpostaviti moramo ženskam bolj naklonjeno okolje
Cilj projekta HICEE, v okviru katerega je nastala raziskava, je ustvariti trajnostne ekosisteme za zgodnje naložbe, privabiti lokalne in mednarodne vlagatelje ter aktivno deliti uspešne rezultate in tako spodbujati stalno sodelovanje vlagateljev. Prve dejavnosti izvajajo v državah, kjer imajo partnerji sedež, in sicer na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem in v Sloveniji, nato pa jih nameravajo razširiti.
Prizadevanja so pri nas optimistična
Eden od partnerjev je Ljubljanski univerzitetni inkubator. Kot je ob objavi poročila dejal njegov generalni direktor Jakob Gajšek, ima veliko žensk odlične ideje, vendar pogosto oklevajo pri ustanavljanju podjetij. "Zato je naša odgovornost, da jih spodbujamo in podpiramo ter jim pomagamo, da se počutijo opolnomočene za ta korak," je dodal.
Vir: STA