
Prevozniki z ministrom za notranje zadeve o hitrejšem zaposlovanju tujih voznikov
Avtor: Anton Šijanec

Peter Pišek, predsednik Sekcije za promet pri OZS, in Milan Slokar, predsednik Sekcije za prevoz blaga pri GZS, sta se danes sestala z Boštjanom Poklukarjem, ministrom za notranje zadeve. Sestanek je potekal na temo iskanja rešitev za hitrejšo pridobitev delovnega dovoljenja za voznike tujce.
Ministru so predstavili sistem izdaje delovnih dovoljenj, kot nam je poznan v Nemčiji in na Hrvaškem, kjer prevoznik lahko zaposli voznika tujca že v roku od 14 dni do najkasneje enega meseca. To je tudi eden od razlogov, da se vozniki iz bivših republik raje zaposlijo v prevoznih podjetjih s sedežem v ostalih evropskih državah, saj si ne morejo privoščiti več kot polletne brezposelnost. Da na slovenskem mednarodnem transportnem trgu ne bi prišlo do resnih motenj, ki bi jih povzročilo pomanjkanje voznikov, so potrebni odločni in hitri koraki v smeri hitrejše pridobitve delovnega dovoljenja. Prevozniki so bili kritični tudi glede sestave medresorske delovne komisije, ki vključuje nevladne organizacije, ne pa predstavnikov obeh stanovskih zbornic, ki imajo neposredno povezavo z gospodarstvom.
Zastoji na primorskem odseku avtoceste
Predstavniki prevoznikov so na sestanku izpostavili tudi problematiko zastoja dela v Luki Koper, zaradi česar imamo na primorskem odseku avtoceste pravi prometni kolaps. Sekcija za promet pri OZS je Luki Koper naslovila že številne pobude glede prepotrebnega reorganiziranja dela, ki bi pripomogel k hitrejšemu pretoku blaga skozi Luko. Glede na to, da do sedaj ni bilo vidnih uspehov, je Pišek zaprosil ministra Poklukarja za pomoč, ta pa je obljubil, da bo v najkrajšem možnem času sklical sestanek, na katerega bo poleg vodstva Luke Koper povabil tudi resorno ministrico mag. Alenko Bratušek, predstavnike prevoznikov OZS in GZS ter župana MO Koper, saj je nujno poiskati rešitve, ki bodo takoj prispevale k normalnim cestnim razmeram na primorskemu delu avtoceste.