AVTOSERVISERJI

Seminar in licenciranje: Varno reševanje in vleka e-vozil

01. 06. 2023
Avtor: Anton Šijanec
AVTOSERVISERJI
Električnih in hibridnih avtomobilov je na naših cestah vse več. Uporabljena tehnika v teh vozilih zahteva specifična znanja in spretnosti ter drugačno ravnanje, kot smo ga navajeni pri vozilih s klasičnim pogonom. Poleg tega zmogljivi akumulatorji električnih in hibridnih avtomobilov predstavljajo poseben izziv, ne le to, da je goreče litij-ionske akumulatorje zelo težko pogasiti.

Kako torej z avtovleko prepeljati e-vozilo?

Kako ravnati v situacijah, ko morate z avtovleko prepeljati tako vozilo, kakša navodila upoštevati in kateri so potrebni varnostni ukrepi, do katerih težav lahko pride pri pomoči na cesti, reševanju, nakladanju, vleki in skladiščenju električnih in hibridnih vozil?

Za tiste, ki jih to zanima, Sekcija avtoserviserjev pri OZS skupaj s partnerji iz Nemčije in Avstrije prvič pri nas organizira enodnevni seminar, ki je tudi mednarodno skladen z DGUV-I 209-093. Seminar bo izveden na nivoju, kot ga potrebujejo tisti, ki se pri delu, nesrečah in vleki srečujejo z vozili z visoko napetostjo, predvsem je namenjen lastnikom in voznikom avtovlek.

Seminar z naslovom:

Varno reševanje in vleka motornih vozil z visokonapetostnimi sistemi

bo

v torek, 20. junija 2023 od 8.30 ure dalje

na OOZ Ljubljana Šiška, Pipanova pot 30, 1000 Ljubljana.

Vsebina seminarja

• Kako prepoznam hibridno ali električno vozilo

• Vizualno preverjanje, ali so visoko napetostne komponente poškodovane

• Prepoznajte nevarnosti poškodovanih visokonapetostnih komponent

• Pomoč na cesti

• Reševanje

• Vleka

• Nalaganje na vlečno vozilo

• Parkiranje in/ali hramba poškodovanih visoko napetostnih vozil

• Težave pri ravnanju z nesproženimi zračnimi blazinami v poškodovanih vozilih – nenamerna sprožitev med reševanjem

Cilji seminarja

• Električna in hibridna vozila - prepoznavanje nevarnosti in njihovo odpravljanje ter pravila varnega ravnanja

• Pomoči ob okvarah in nesrečah električnih in hibridnih vozila

Seminar bo vključeval tako teoretični kot praktični del in bo potekal po naslednjem urniku:

8:30 – 8:55 ure

Zbiranje udeležencev, evidentiranje in dobrodošlica

Pozdrav gostiteljev in predstavitev predavatelja

9.10 - 13. 00

Teoretična tehnika

• Prepoznavanje visokonapetostnih vozil in njihovih sestavnih delov
  • Varno dvigovanje in vleka/prevoz visokonapetostnih vozil

Vmes pavza za kavo

Kosilo

13.30 –  14.45

Nevarnosti električnega toka in prva pomoč

Pavza za kavo

Vadba: praktične vaje udeležencev

• nakladanje motornega vozila z visokonapetostnimi sistemi in pravilna pritrditev
  • vleka motornega vozila z visokonapetostnimi sistemi v dvižnem okvirju
  • nevarnosti pri vleki

okoli 18 ure

Podelitev certifikatov in zaključek

Za udeležbo je obvezna spletna prijava >>>

Število udeležencev: največ 20

Izobraževanje je plačljivo

Cena:

• Člani in njihovi zaposleni: 250 EUR + DDV
  • Nečlani: 300 EUR + DDV

Cena vključuje: prevajanje iz nemškega v slovenski jezik in obratno ves čas seminarja, stroške predavatelja in licence, najem prostorov in vozil, kava, čaj, voda, sok ves čas seminarja, kosilo, elektronsko gradivo, certifikat o udeležbi.

Plačilo kotizacije / udeleženca: Prosimo, da kotizacijo poravnate do 15.6.2023 na transakcijski račun Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, Celovška 71, 1000 Ljubljana, številka: 02013-0253606416 (NLB) Sklic: 00 200014 - davčna številka. Namen plačila: OTHR. Prosimo, da potrdilo o plačilu pošljete na e-naslov izobrazevanje@ozs.si

Pisne odjave poslane na izobrazevanje@ozs.si upoštevamo do 15.6. oz. 5 dni pred izvedbo izobraževanja, sicer zaračunavamo 100 % kotizacijo. V primeru, da odjave ne sporočite, kotizacijo zaračunamo v celoti.

V primeru prenizkega števila prijav si pridržujemo pravico do odpovedi.

Dodatne informacije: Sabina Markelj, 041 639 543   ali Svetovalni in izobraževalni center OZS, izobrazevanje@ozs.si , 01 5830 504.

Vljudno vabljeni!