
Svet EU potrdil preložitev uveljavitve direktiv CSRD in CSDDD
Avtor: Edina Babnik

Svet EU je 26. marca 2025 dosegel pomemben mejnik na poti k zmanjševanju administrativnih bremen in večji pravni varnosti za podjetja, zlasti za mala in srednje velika podjetja (MSP). Članice so soglasno potrdile stališče Sveta glede predloga direktive "Stop-the-clock", ki začasno zadržuje uporabo določenih zahtev glede poročanja o trajnosti in skrbnega pregleda podjetij.
Predlog, ki je del svežnja za poenostavitev zakonodaje Omnibus I, je eden ključnih ukrepov Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti EU in odziv na pozive k t. i. "revoluciji poenostavitve". MSP bodo med največjimi prejemniki koristi teh sprememb, saj se bodo razbremenila zapletenih in prezgodaj uvedenih poročevalskih obveznosti, ki pogosto presegajo njihove zmogljivosti.
Ključne točke predloga:
- Za dve leti se prestavi začetek uporabe zahtev iz Direktive o poročanju o trajnosti podjetij (CSRD) za velike družbe, ki še niso pričele s poročanjem in za vsa uvrščena MSP, ki kotirajo.
- Za eno leto se zamakne rok za prenos v nacionalno zakonodajo in prva faza uporabe Direktive o skrbnem pregledu podjetij (CSDDD), ki zajema največja podjetja.
Zamisel za “Stop-the-clock” izhaja iz širšega strateškega okvira EU, vključno z Lettinim in Draghijevim poročilom o prihodnosti evropske konkurenčnosti, ter Budimpeščanske deklaracijo iz novembra 2024, ki poziva k odpravi pretiranih administrativnih bremen.
Pomembno za MSP
Za MSP je ta razvoj ključnega pomena. Pogosto nimajo kadrovskih in finančnih zmogljivosti za izpolnjevanje kompleksnih poročevalskih zahtev, ki so bile prvotno zamišljene predvsem za velike korporacije. S to odločitvijo bodo imela podjetja več časa, da se pripravijo, ob tem pa lahko EU dokonča vsebinske prilagoditve zakonodaje, ki bodo upoštevale raznolikost evropskega gospodarstva.
Kaj sledi?
S potrditvijo pogajalskega mandata bo lahko Svet EU pričel medinstitucionalna pogajanja z Evropskim parlamentom. Ta naj bi 1. aprila glasoval o nujnem postopku za ta predlog. Cilj vseh strani je, da bo mehanizem “Stop-the-clock” dokončno sprejet najkasneje do junija 2025.