NACIONALNA KONFERENCA

12. 09. 2023
Avtor: Edina Babnik
NACIONALNA KONFERENCA

Vljudno vabljeni na nacionalno konferenco "Trajnostni razvoj cestnega prometa", ki bo potekala v petek, 29. 9. 2023, s pričetkom ob 10. uri, v kongresnem centru, Grand Hotel Sava, v Rogaški Slatini. Dogodek organizira Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (Sekcija za promet) in Gospodarska zbornica Slovenije (Združenje za promet) ter  Ministrstvo za infrastrukturo.

logo

Cestni transport in logistika sta ključnega pomena za oskrbo gospodarstva. Imela sta, in še vedno imata ključno vlogo pri gospodarski rasti. Z rastjo mednarodne trgovine in notranje logistike, povečanim obsegom dostavnih točk in povečanimi pričakovanji strank se povpraševanje po transportnih storitvah hitro povečuje. Ta rast pa zahteva nujno prilagoditev transportnih podjetij. Nujno je vlaganje v sodobno digitalizacijo cestnega prometa, ki omogoča konkurenčnost na trgu storitev, poveča učinkovitost, sledljivost, varnost in pozitivno prispeva k zmanjševanju negativnih vplivov na okolje. Digitalizacija, vključno z avtomatizacijo in digitaliziranimi informacijskimi tokovi cestnega transporta bistveno prispeva tudi k zmanjšanju zastojev na cestah in mejnih prehodih.

Namen konference je spodbujanje dialoga deležnikov sektorskega ekosistema, oblikovanje politik, nove možnosti financiranja, izmenjava mnenj, predaja znanja in izkušenj. Konferenca je namenjena strokovni javnosti, odločevalcem, podjetjem in tudi zainteresirani splošni javnosti.

9.30-10.00

REGISTRACIJA UDELEŽENCEV, KAVA & MREŽENJE

10.00-10.30

UVODNI POZDRAV

• Peter Pišek, predsednik, Sekcija za promet, Obrtno-podjetniška zbornic Slovenije
  • Milan Slokar, predsednik, Sekcija za prevoz blaga v cestnem prometu, Združenje za promet, Gospodarska zbornica Slovenije
  • Mag. Simona Felser, v.d. direktorja, Javna agencija RS za varnost prometa

UVODNI NAGOVOR

• Blaž Cvar, predsednik, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije

OTVORITEV STRATEŠKE KONFERENCE

• Mag. Andrej Rajh, državni sekretar, Ministrstvo za infrastrukturo

10.30-11.00

30. OBLETNICA ENOTNEGA EVROPSKEGA NOTRANJEGA TRGA: PREGLED DOSEŽKOV IN PRIHODNJI RAZVOJ

• Mary Veronica Tovšak Pleterski, direktorica za izvrševanje enotnega trga pri Generalnem direktoratu Evropske komisije za notranji trg, industrijo, podjetništvo in MSP

11.00-11.10

NOVOSTI NA PODROČJU CESTNEGA PROMETA

• Mag. Andreja Knez, v.d. generalnega direktorja, Direktorat za ceste in cestni promet, Ministrstvo za infrastrukturo

11.10-11.25

PREDSTAVITEV EVROPSKEGA ORGANA ZA DELO (ELA), SODELOVANJE ELE S SOCIALNIMI PARTNERJI IN STORITVE ZA DELODAJALCE

• Polona Grobelnik Jurjovič, uradnica za zvezo med Evropskim organom za delo in Slovenijo

11.25-11.35

PRODUKTI SID BANKE ZA FINANCIRANJE OBRATNIH SREDSTEV, ZELENIH INVESTICIJ IN DIGITALIZACIJE PODJETIJ V CESTNEM TOVORNEM IN POTNIŠKEM PROMETU

• Matjaž Frank, direktro oddelka za podjetja, SID Banka

11.35-11.45

ANALIZA POSLOVANJA PANOGE V LETU 2022

• Robert Sever, direktor, Združenje za promet,  Gospodarska zbornica Slovenije

11.45-11.55

PREGLED STANJA PROMETNE VARNOSTI, VLOGA JAVNE AGENCIJE RS ZA VARNOST PROMETA IN AKTIVNOSTI ZA VEČJO VARNOST CESTNEGA PROMETA

• Anamaria Hren, Sektor za razvoj in koordinacijo varnosti cestnega prometa, Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa

11.55.-12.05

VARNOST VOZNIKOV TOVORNIH VOZIL V CESTNEM PROMETU

• Darko Daljević, AMZS

12.05-12.15

KAKO ZAGOTOVITI USPEŠEN PRENOS DRUŽINSKEGA PODJETJA NA NASLEDNIKE

• Dušan Bavec, svetovalec, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije

12.15-12.35

ODMOR & MREŽENJE

12.35-13.35

IZZIVI & PRILOŽNOSTI TRAJNOSTNEGA CESTNEGA PROMETA

S katerimi zelenimi izzivi se sooča cestni promet? Katere ambiciozne cilje si je zadala politika? Tovorna vozila in avtobusi na alternativni pogon so nekajkrat dražja od tradicionalnih dizelskih vozil, infrastruktura za polnjenje in oskrbo nikakor ni zadostna. Ali bo gospodarstvo preneslo večkratnik podražitve transportnih storitev? Še pred kratkim so se močno promovirala plinska vozila. Vsa tista prevozna podjetja, ki so posodabljala vozni park z najsodobnejšimi plinskimi vozili so čez noč obstala, saj ob nastopu nedavne energetske krize niso bila več konkurenčna. Vse takšne in podobne situacije pa med drugim vnašajo tudi dvom in zadržke  pri odločanju panoge v smeri zelenega prehoda. Ali bo država zagotovila ustrezne finančne mehanizme oz. spodbude sektorju za namen prepotrebne digitalizacije in zelenega prehoda?

Govorci:

• Peter Pišek, predsednik, Sekcija za promet, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
  • Milan Slokar, predsednik, Sekcija za prevoz blaga v cestnem prometu, Gospodarska zbornica Slovenije
  • dr. Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka, Ministrstvo za digitalizacijo
  • Tadej Žaucer, vodja sektorja za prometno politiko, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Pogovor bo povezovala novinarka in voditeljica Bernarda Žarn.

13.35-13.45

ZAKLJUČKI KONFERENCE

• Milan Slokar, predsednik, Sekcija za prevoz blaga, Združenje za promet, Gospodarska zbornica Slovenije

13.45-

KOSILO & MREŽENJE

Udeležba na konferenci je brezplačna. Predhodna prijava na dogodek je obvezna do srede, 27. 9. 2023, preko elektronske prijavnice na https://forms.gle/yA7AXGzVeqWSE99y6, saj je število mest omejeno.

konf promet 2023