Uredba o spremembah Uredbe o zagotavljanju prihrankov energije

24. JUNIJ 2022  |   Maja Rigač

Vlada je 23.6.2022 izdala Uredbo o spremembah Uredbe o zagotavljanju prihrankov energije.

Zaradi zagotavljanja enakih pogojev vsem kupcem, tako tistim, ki gorivo kupujejo na bencinskih servisih izven avtocestnega križa kot tistim, ki gorivo kupujejo na bencinskih servisih na avtocestnem križu, je potrebno prispevek za energetsko učinkovitost, ki se plačuje za dizelsko gorivo, začasno ukiniti tudi za dizelsko gorivo, ki se prodaja na bencinskih servisih na avtocestnem križu.

Uredba o dopolnitvi Uredbe o zagotavljanju prihrankov energije (Uradni list RS, št. 84/22 z dne 16. 6. 2022) je prispevek za energetsko učinkovitost začasno ukinila le na bencinskih servisih izven avtocestnega križa.

Ob tem je vlada naložila ministrstvu, pristojnemu za energijo, da mesečno preverja upravičenost ukrepa, ki ga določa uredba iz prejšnjega odstavka.

Kljub začasnemu znižanju okoljskih dajatev, ki jih uvajata obe uredbi, načrtovani okoljski programi ne bodo ogroženi.

Oba ukrepa sta kratkoročne in začasne narave.

Ob tem velja poudariti, da bo vlada iskala čim bolj optimalne ukrepe za reševanje problematike visokih cen goriv.

Uredbi začneta veljati z jutrišnjim dnem.

Vir: Ministrstvo za infrastrukturo

Povezava na spremembo uredbe