
Uspešno izvedeno izobraževanje na področju trajnosti v cvetličarstvu in vrtnarstvu
Avtor: Alma Močilnikar

Dogodek je združil strokovnjake, podjetnike in ljubitelje cvetličarstva in vrtnarstva, ki se zavedajo pomena prilagajanja podnebnim spremembam in iskanja trajnostnih rešitev za prihodnost panoge.
g. Marco Maasse, predstavnik Florinta – mednarodne organizacije cvetličarskih združenj, je predstavil globalni pogled na trajnost v cvetličarstvu in je poudaril, da trajnost pomeni ravnovesje med ljudmi, okoljem in gospodarstvom, kar zahteva vključevanje celotne verige – od pridelave in distribucije do trgovcev in končnih potrošnikov.
Predstavil je tudi nov mednarodni standard FloriPEFCR, ki omogoča spremljanje in zmanjševanje okoljskega odtisa cvetličarskih proizvodov skozi celoten življenjski cikel. Opozoril je tudi na vlogo evropske zakonodaje (CSRD) ter pomen trajnostnih certifikatov, kot so MPS in FSI, ki pomagajo podjetjem izboljšati svoje delovanje in transparentno poročati o vplivih.
Praktičen pogled na trajnost je predstavila ga. Bernarda Strgar, univ. dipl. biologinja in lastnica Vrtnarije Trajnice Strgar. Poudarila je pomen izbire rastlin, ki se lahko prilagodijo novim podnebnim razmeram, kot so velika temperaturna nihanja, pomanjkanje padavin, zime brez snega in močna neurja.
Pri tem je izpostavila sodobna merila za izbor trajnic, ki poleg trpežnosti in prilagodljivosti na lokalne razmere vključujejo tudi estetsko vrednost zasaditev, prispevek k večji biotski raznovrstnosti ter dinamično vzdrževanje rastlinskih združb. Posebno pozornost je namenila ustvarjanju trajnostnih zasaditev, ki dolgoročno gradijo ekosisteme. Opozorila je tudi na pomen različnih slojev trajnic – od oblikovnih in cvetočih do povezovalnih in pokrovnih –, ki skupaj ustvarjajo uravnotežen nasad.
Dogodek v Arboretumu Volčji Potok ni bil le še eno strokovno srečanje, ampak res lep trenutek povezovanja, izmenjave izkušenj in novih idej. Še posebej smo bili ponosni, da smo se prvi srečali v novem lesenem paviljonu, ki s svojo toplino in bližino naravi kar vabi k pogovoru in sodelovanju.
Za čudovit zaključek srečanja je poskrbel predsednik sekcije cvetličarjev in vrtnarjev pri OZS g. Simon Ogrizek, ki je s sestavljanjem šopkov vdahnil naravi novo zgodbo in simbolno povezal strokovno razpravo s čarom lepote. Prav v takšnem okolju je še bolj jasno, da bosta prihodnost cvetličarstva in vrtnarstva zaznamovala trajnost in krožno gospodarstvo – z ljudmi, ki znajo sodelovati in skupaj ustvarjati nekaj lepega in dobrega za vse nas.