Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
PROJEKT RECREATE

Uspešno zaključen dogodek o recikliranju kompozitnih materialov

11. 03. 2025
Avtor: Jana Franetič
PROJEKT RECREATE

V okviru projekta Recreate je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije skupaj s projektnim partnerjem Slovensko deželno gospodarsko združenje organizirala dogodek, ki se je odvijal 18. 2. 2025 v prostorih Območne obrtne zbornice Nova Gorica in je bil namenjen razširjanju rezultatov projekta v zvezi s praksami ravnanja z odpadki iz kompozitnih materialov, ojačanih z vlakni (FRC).

Projekt Recreate se zavzema za prehod v krožno gospodarstvo z izboljšanjem modela krožnega gospodarstva pri ravnanju s kompozitnimi materiali, ojačanimi z vlakni (FRC) za bolj odporno in zeleno Evropo, katerega cilj je razviti inovativne metode za predelavo odpadkov, ki vsebujejo z vlakni ojačane kompozite in te metode vključiti v obstoječe sisteme ravnanja z odpadki.

Cilj dogodka je bil seznaniti udeležence s projektom in aktivnostmi projektnih partnerjev, pregledu zakonodajnih ovir in problematike pri ravnanju z odpadki, kjer so bili predstavljeni ključni izzivi in možne rešitve na tem področju, ter podati praktični primer izvoza odpadkov.

 

Čezmejni transport odpadkov

Izkušnje z izvozom odpadkov nam je predstavil slovenski projektni partner Technol, Portorož d.o.o., podjetje za proizvodnjo in inženiring kompozitnih izdelkov iz stekla in utrjene poliestrske smole, ki izdeluje izdelke s pomočjo različnih tehnologij. Pri samem procesu proizvodnje podjetja nastaja odpadni kompozitni laminat, ki se ga zbira v zabojnikih in se ga nato zmelje, iz katerega se pridobi mleti odpadni material: kompozit stekla in plastike – utrjena poliestrska smola. Cilj v projektu Recreate je, da se iz tega odpadnega materiala naredi izdelek iz plošč, ki jih proizvajajo v podjetju Gees Recycling.

Pri procesu čezmejnega transporta odpadnega materiala podjetja Technol so pri pridobivanju dokumentacije in dovoljenj prišli do različnih ovir, saj so se pojavila vprašanja glede razvrstitve in nevarnosti odpadka ter posledični razvrščanja na zeleni seznam. Podjetje trenutno ureja dokumentacijo za transport odpadka čez državno mejo v Italiji. Te birokratske težave predstavljajo veliko težavo za projekt, saj povzročajo velike zamude in ne omogočajo zaključka krožne poti.

 

Zakonodajne ovire, problematika in rešitve

S programom dogodka je nadaljevala izkušena predavateljica Katarina Železnik Logar iz Inštituta za varstvo pri delu in varstvo okolja Maribor, ki je predstavila zakonodajne ovire, problematiko in možne rešitve na področju odpadkov s poudarkom na kompozitnih materialih, ojačanih z vlakni FRC.

Pomembna novost nacionalne zakonodaje je hierarhija ravnanja z odpadki, ki daje prednost preprečevanju nastajanja odpadkov in pripravi odpadkov za ponovno uporabo pred recikliranjem in drugimi postopki predelave in pred odstranjevanjem odpadkov ter pravila pri nastajanju in ravnanju z odpadki.

Predavateljica je poudarila, da se je potrebno zavedati, da upravni postopki omejujejo kroženje odpadkov med državami članicami EU, kar upočasnjuje prehod na krožno gospodarstvo na ravni EU.

Sledila je zanimiva debata med udeleženci, ki so delili svoje izkušnje, s katerimi se srečujejo in iskali rešitve za njihove težave.

 

Študijski obisk

OZS je ob zaključku dogodka vse udeležence povabila na enodnevni študijski obisk, na katerega bodo povabljeni tudi drugi deležniki, ki se bo odvijal 8. aprila v Italiji (Pordenonu), kjer bodo udeleženci izvedeli o najboljših praksah ponovne uporabe FRC materiala in si bodo lahko ogledali različne faze procesa: zbiranje (skozi multimedijsko poročilo občine Spinea in predstavitvijo družbe za ravnanje z odpadki Veritas), recikliranje in proizvodnjo pri partnerju Gees Recycling.

 

 

Več o projektu: https://www.ita-slo.eu/en/recreate

Več o projektu (OZS): https://www.ozs.si/o-zbornici/projekti/recreate

RECREATE

Preberite tudi