Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
AMERIŠKE CARINE

V veljavo stopile dodatne ameriške carine

09. 04. 2025
Avtor: Mira Črešnar
AMERIŠKE CARINE

Za okoli 60 držav in EU so danes začele veljati še višje dodatne carine na uvoz blaga v ZDA. Za EU je stopnja dodatnih carin po novem 20-odstotna. Carine za uvoz iz Kitajske pa skupaj z že predhodno uveljavljenimi po novem znašajo kar 104 odstotke.

Potem ko so v soboto za večino držav in ozemelj po svetu, tudi EU, začele veljati 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, so danes - ob polnoči po lokalnem času v Washingtonu - za izbrano skupino zunanjetrgovinskih partneric, ki po prepričanju ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegove administracije v zunanji trgovini najbolj izkoriščajo ZDA, začele veljati še dodatne višje carinske stopnje.

Najvišje so ZDA uvedle za Kitajsko - po 20-odstotnih, uvedenih marca, bi se te danes morale zvišati še za 34 odstotnih točk, a ker se je Kitajska odzvala s 34-odstotnimi carinami na ameriško blago, jih je Trump dvignil še za 50 odstotnih točk. Skupno tako od danes znašajo kar 104 odstotke.

Ukrep je močno pretresel in osupel svet. Čeprav je Trump carine označil za vzajemne, se vrstijo opozorila, da nimajo ničesar z vzajemnostjo. Carinske stopnje so daleč od povprečnih carinskih stopenj na ameriški uvoz in predstavljajo preprosto delež primanjkljaja v blagovni menjavi ZDA s posamezno partnerico v skupnem uvozu iz te partnerice.

Kljub šoku in razburjenju je večina ameriških zunanjetrgovinskih partneric, to velja tudi za EU, izrazila željo po pogajanjih in izogibanju nadaljnji eskalaciji trgovinske vojne.

Izjema je Kitajska, carine v višini 25 odstotkov na nekatere ameriške avtomobile je napovedala tudi Kanada.

Iz Washingtona sicer prihajajo mešani signali, pod črto pa Trump carin za zdaj ne umika in kot pogoj za pogajanja postavlja, da se blagovna menjava s partnericami tako ali drugače izravna ali preide v presežek.

ZDA so doslej že uvedle tudi več t. i. sektorskih carin. Med drugim so tako sredi marca začele veljati 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija, minuli teden pa dodatne 25-odstotne carine za avtomobile. Za to blago nove Trumpove carine ne veljajo. Prav tako za zdaj ne veljajo za farmacevtske izdelke, baker, čipe, les, zlato, energijo in nekatere rudnine, ki niso na voljo v ZDA.

O prvem naboru protiukrepov na dodatne carine na jeklo in aluminij bodo danes odločale članice EU. Evropska komisija predlaga do 25-odstotne dodatne carine na nabor kmetijskih in industrijskih izdelkov v vrednosti več kot 20 milijard evrov. Po današnjem odločanju bi del ukrepov začel veljati sredi aprila, del pa sredi maja.

Na gospodarskem ministrstvu ne napovedujejo, kako bo glasovala Slovenija. So pa spomnili, da država podpira prizadevanja komisije in ceni, da v trenutnem položaju ni podlegla želji po prehitrem odzivu.

Vir: STA

Preberite tudi:

AMERIŠKE CARINE - OZS: Posledica ameriških carin bo tudi pritisk na cene slovenskih obrtnikov in podjetnikov >>>