Novice - Zastopanje in zakonodaja

novica Delodajalske organizacije ministra Boštjančiča pozvale k umiku predlaganih sprememb pri dohodnini

Reprezentativne delodajalske organizacije smo v današnjem dopisu ministra za finance Klemena Boštjančiča pozvale, naj iz obravnave umakne predlog sprememb zakona o dohodnini. Menimo namreč, da bodo parcialne spremembe neto prihodke državljanom zmanjšale, denar, namenjen razbremenitvi vseh, pa bo namenjen le določenim kategorijam predvsem v javnem sektorju.

Vsebino dopisa objavljamo spodaj:

Reprezentativne delodajalske organizacije, podpisnice tega poziva, v celoti nasprotujemo parcialnim spremembam, ki jih prinaša predlog zakona, in na podlagi katerega naj bi se še pred njihovo dokončno uveljavitvijo izničili vsi pozitivni učinki zadnjih sprememb Zakona o dohodnini, ki so bile sprejete marca 2022.

Opozarjamo, da se v okviru socialnega dialoga s strani Ministrstva za finance ni iskalo soglasja, kar je bilo tudi predstavljeno v okviru poročila na seji Ekonomsko-socialnega sveta 23.9.2022.

Ministrstvo za finance je že napovedalo celovito davčno reformo, v okviru katere bi lahko na podlagi celovite analize predlagalo tudi spremembe dohodninske zakonodaje, in sicer v smeri zagotovitve večjih neto prihodkov slovenskim državljanom, namesto da predlaga parcialne spremembe, ki bodo njihove neto prihodke še zmanjšale. Posledično pa se denar, ki je bil v sedanjem okviru namenjen vsem zaposlenim (v obliki razbremenitve in posledično višjih neto plač) namenja zgolj določenim kategorijam (predvsem v javnem sektorju).

Glede na vse navedeno podpisniki ponovno pozivamo, da Ministrstvo za finance Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini – EVA: 2022-1611-0093 nemudoma umakne iz nadaljnje obravnave.

OZS

TZS

GZS

ZDS

ZDOPS

novica Spremembe in dopolnitve Zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina

Vlada je 22.9. sprejela spremembe in dopolnitve Zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina.

novica Potrjeno besedilo zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo

Vlada RS je na seji 1.9.2022 potrdila besedilo zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in ga poslala v državni zbor po nujnem postopku.

novica Predlog Zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih cen električne energije in zemeljskega plina

Državni zbor bo na današnji izredni seji obravnaval Predlog zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina, ki ga je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pripravilo skupaj s predstavniki gospodarstva, na podlagi podatkov Svetovne banke ter pregleda ukrepov držav članic EU.

novica Spremembe davčnih zakonov

Ministrstvo za finance je pripravilo predloge štirih davčnih zakonov ter jih posredovalo v javno obravnavo, do 19.8.2022.

novica Spremembe Zakona o sodnem registru

Ministrstvo za pravosodje je pripravilo Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o sodnem registru.

novica Predlog zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je objavilo Predlog zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti.

novica Spremembe Uredbe o določitvi cen električne energije

Vlada je na seji 21. 7. 2022 dopolnila definicijo malega poslovnega odjemalca iz Uredbe o določitvi cen električne energije.

novica Uredba o določitvi cen zemeljskega plina

Vlada je na zadnji seji izdala Uredbo o določitvi cen zemeljskega plina in sprejela dodatne odločitve v zvezi s pripravljenostjo na tveganja pri morebitnih motnjah z oskrbo električne energije in zemeljskega plina.

novica Osnutek predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o javnem naročanju

Ministrstvo za javno upravo je pripravilo osnutek predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o javnem naročanju, predvsem z namenom odprave ugotovljene protiustavnosti delov zakona, ki se nanašajo na kršitve v zvezi z delovnim časom in počitkom.