Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
EVROPSKA KOMISIJA

Zimska gospodarska napoved 2023: Gospodarstvo EU naj bi se izognilo recesiji, a ovire ostajajo!

13. 02. 2023
Avtor: Anton Šijanec
EVROPSKA KOMISIJA
Novice Evropske komisije - 13. februar 2023

 

1. Evropska komisija je danes objavila zimsko gospodarsko napoved 2023. 


Skoraj leto dni po začetku ruske vojaške agresije proti Ukrajini je gospodarstvo EU v leto 2023 vstopilo v boljšem položaju, kot se je napovedovalo jeseni. Vmesna zimska napoved izboljšuje obete za rast za leto 2023 na 0,8 % v EU in 0,9 % v območju evra. Stopnja rasti za leto 2024 ostaja nespremenjena, in sicer 1,6 % v EU in 1,5 % v območju evra.  


Zaradi stalne diverzifikacije virov oskrbe in velikega zmanjšanja porabe so ostale ravni plina v skladiščih nad sezonskim povprečjem v prejšnjih letih, veleprodajne cene plina pa so padle precej pod ravni izpred vojne. Poleg tega trg dela EU še naprej uspešno deluje, saj je stopnja brezposelnosti do konca leta 2022 ostala na najnižji ravni doslej, in sicer 6,1 %. Zaupanje se krepi in januarske raziskave kažejo, da naj bi se tudi gospodarska aktivnost v prvem četrtletju 2023 izognila krčenju. 


Vendar so ovireše vedno prisotne. Potrošniki in podjetja se še naprej soočajo z visokimi stroški energije, osnovna inflacija (skupna inflacija brez energije in nepredelane hrane) pa je januarja še vedno naraščala. Napoved inflacije je bila v primerjavi z jesensko napovedjo popravljena nekoliko navzdol, predvsem zaradi razvoja na energetskem trgu. Skupna inflacija naj bi se po napovedih v EU zmanjšala z 9,2 % v letu 2022 na 6,4 % v letu 2023 in na 2,8 % v letu 2024. V območju evra naj bi se zmanjšala z 8,4 % v letu 2022 na 5,6 % v letu 2023 in na 2,5 % v letu 2024. Zaostrovanje denarne politike se bo zaradi inflacijskih pritiskov nadaljevalo, kar bo negativno vplivalo na poslovno dejavnost in zaviralo naložbe. 


Čeprav je negotovost, ki obkroža napoved, še vedno velika, so tveganja zarast na splošno uravnotežena. Domače povpraševanje bi se lahko izkazalo za večje, kot je bilo napovedano, če bi se nedavno znižanje veleprodajnih cen plina v večji meri preneslo na cene življenjskih potrebščin in bi se potrošnja izkazala za odpornejšo. Vseeno pa v času nenehnih geopolitičnih napetosti ni mogoče izključiti morebitnega preobrata tega zmanjšanja. Zunanje povpraševanje bi se lahko izkazalo za trdnejše tudi po ponovnem odprtju Kitajske, kar pa bi lahko tudi spodbudilo svetovno inflacijo.


Evropska komisija vsako leto spomladi in jeseni objavi izčrpni gospodarski napovedi, medtem ko pozimi in poleti objavi vmesni napovedi.


Celotno sporočilo: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/ip_23_707
Več informacij: https://economy-finance.ec.europa.eu/economic-forecast-and-surveys/economic-forecasts/winter-2023-economic-forecast-eu-economy-set-avoid-recession-headwinds-persist_en
Zimska gospodarska napoved za Slovenijo: https://economy-finance.ec.europa.eu/economic-surveillance-eu-economies/slovenia/economic-forecast-slovenia_en


2. Evropska komisija je določila nove mejne vrednostiizpostavljenostisvincu in diizocianatom, da bi izboljšala zaščito delavcev in delavk v EU. 


Nova znižana mejna vrednost izpostavljenosti svincu bo pomagala preprečevati zdravstvene težave delavk in delavcev, na primer v zvezi z reproduktivnimi funkcijami in razvojem zarodka. Nova mejna vrednost izpostavljenosti diizocianatom pa bo prispevala k boljši zaščiti pred astmo in drugimi boleznimi dihal. 


Po ocenah je svincu izpostavljenih 100.000 delavcev, diizocianatom, ki zajemajo različne kemikalije, nevarne za dihala, pa je pri delu izpostavljenih 4,2 milijona ljudi v EU. Mejne vrednosti za diizocianate se uvajajo prvič.  


Celotno sporočilo: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/ip_23_770 


3. Evropska komisija je nedavno gostila zaključno srečanje prvega evropskega državljanskega foruma, ki se je izvajal po konferenci o prihodnosti Evrope. Državljani in državljanke EU so na srečanju predstavili 23 priporočil za zmanjševanje živilskih odpadkov v EU.  


Po treh vikendih posvetovanj je 142 naključno izbranih udeležencev foruma oblikovalo 23 priporočil, da bi z boljšim sodelovanjem v prehranski vrednostni verigi, novimi pobudami v živilski industriji in spremembami vedenja potrošnikov spodbudili zmanjševanje živilskih odpadkov. Priporočila bodo dopolnila oceno učinka in javno posvetovanje o reviziji okvirne direktive o odpadki. 


Zmanjšanje količine odpadkov, zlasti živilskih odpadkov, je predmet zakonodajnega predloga, vključenega v delovni program Komisije za leto 2023, v skladu s strategijo „od vil do vilic“ in predlogi konference o prihodnosti Evrope.  


Celotno sporočilo: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/mex_23_823 


4. Evropska komisija je danes predlagala podrobna pravila za opredelitev obnovljivega vodika v EU.  


Pravila so podrobneje določena v danes sprejetih dvehdelegiranih aktih, ki ju zahteva direktiva o energiji iz obnovljivih virov. Akta bosta zagotovila, da bodo vsa goriva iz obnovljivih virovnebiološkega izvora proizvedena iz električne energijeiz obnovljivih virov. Prvi delegirani akt določa, pod katerimi pogoji se lahko vodik, goriva na osnovi vodika ali drugi nosilci energije štejejo za goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora. Drugi delegirani akt pa določa metodologijo za izračun emisij toplogrednih plinov v življenjskem ciklu goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora.


Komisija je leta 2020 sprejela strategijo za vodik, ki določa vizijo za vzpostavitev evropskega vodikovega ekosistema. Vodik je tudi ključni steber načrta REPowerEU za odpravljanje odvisnosti od ruskih fosilnih goriv. Cilj načrta REPowerEU je zlasti, da bi EU do leta 2030 proizvedla in uvozila po 10 milijonov ton obnovljivega vodika.  


Celotno sporočilo: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/IP_23_594

Več informacij: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/qanda_23_595


5. Evropska komisija je odobrila spremembo karte regionalne pomoči za obdobje 2022–2027 za Slovenijo.  


V skladu s spremembo se bodo najvišji zneski pomoči za naložbe v delih Vzhodne Slovenije povečali s 30 % na 40 % upravičenih investicijskih stroškov.  


Nezaupna različica današnjega sklepa bo na voljo pod številko zadeve SA.105436 (v registru državnih pomoči) na spletišču Komisije o konkurenci


Celotno sporočilo:  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/mex_23_823


Vir: EK